Hlavní navigace

Proč dohoda, proč výpověď ?

 • (neregistrovaný) 194.228.18.---

  25. 9. 2006 10:06

  Prosím někoho, zda-li je možné shrnout výhody/nevýhody kdy v případě výpovědi z důvodu nadbytečnosti podepisovat výpověď, a kdy raději dohodu? Plyne z jednoho nebo druhého nějaká výhoda pro mě jako zaměstnance nebo pro zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 9. 2006 10:24

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Proč dohoda, proč výpověď ?
   Výpověď se používá v případě, když jedna strana druhé vypovídá smlouvu, ať už s tím druhá stranan souhlasí nebo se jí to nelíbí. V tomto případě zaměstnavatel zaměstnanci. Pokud je zaměstnanec nadbytečný, dá mu zaměstnavatel výpověď. Výpovědní doba je v tomto případě 3 měsíce a začne běžet od prvního dne následujícího měsíci (tzn. výpověď byla předána v kdykoli v průběhu září, pracovní poměr tím pádem skončí 31.12.- tedy 3 měsíce zaměstnanec ještě pracuje). Výpověď pro nadbytečnost nemůže zaměstnanec dostat, jestliže je nemocný, zaměstnavatel musí počkat, až se uzdraví. Jestliže onemocní po převzetí výpovědi nebo až ve výpovědní době a marodí ještě v poslední den výpovědní lhůty nebo ještě déle, může si po uschopnění ještě nevyčerpanou část výpovědní doby odpracovat (pokud prohlásí že na tom netrvá, tak skončí dnem, kdy mu skočila nemoc).
   Naproti tomu dohoda se použije v případě, že se zaměstnavatel a zaměstnanec spolu dohodnou na nějakém datu ukončení poměru. Toto datum si dohodli a v ten den pracovní poměr skončí v každém případě. Dohodnout se mohou kdykoli, i v nemoci, je to prostě dohoda. Pokud v dohodě není uvedeno, že se dohodli na skončení pro nadbytečnost, pak nenáleží odstupné. Takže pokud jde skutečně o nadbytečnost a zaměstnanec nechce přijít o odstupné, musí být v dohodě uvedeno, že se jedná o nadbytečnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).