Hlavní navigace

Podnikání vs. sociální a zdravotní pojištění

  • (neregistrovaný)

    21. 9. 2016 8:56

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat na váš názor. Jsem zaměstnaná a mám dítě, kterému jsou 2 roky. Dala jsem výpověď od zaměstnavalele a chci být živnostníkem. Klasicky má matka nárok být na rodičovské dovolené 4 roky a zaměstnavatel ( potažmo stát, pokud podniká ) jí hradí sociální a zdravotní. Mám i já, přes to, že jsem byla zaměstnaná, nárok na to, aby mi ještě do 4 let dcery ZP a SP hradil stát, pokud bych někam nahlásila, že mám takto malé dítě nebo při počátku podnikání i přes toto budu hradit zálohy? Vím, že se první rok hradit nemusí, ale raději bych to dělala už od začátku.
    Děkuji za názor.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 9. 2016 14:58

      Jitka (neregistrovaný)

      Pokud začnete podnikat na mateřské, bude to považováno za vedlejší činnost. Během prvního roku nemusíte platit zálohy na ZP a SP. Ty Vám budou vyměřeny až podle toho, kolik si za rok skutečně vyděláte (až budete podávat daňové přiznání).

    • 27. 9. 2016 3:16

      ivzez

      Chtělo by to přesnější formulaci:
      Dala jste výpověď zaměstnavateli, nebo jste obdržela výpověď od zaměstnavatele?

      Mýlíte se hned ve dvou věcech:
      Na rodičovskou dovolenou (RD, volno na péči o dítě od zaměstnavatele) mají nárok pouze zaměstnaní rodiče.
      Po skončení zaměstnání už Vám nebude mít kdo RD poskytnout.

      Stát za nikoho nehradí sociální pojištění. Budete-li rodičem pečujím celodenně o dítě (budete se
      tak muset přihlásit u své zdravotní pojišťovny), bude za Vás stát hradit jenom zdravotní pojištění.

      Půjde-li o SVČ vedlejší, nemusela byste  v prvním roce platit zálohy,
      ale po skončení kalendářního roku budete muset podat povinné přehledy a pojistné doplatit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).