Hlavní navigace

Brigáda

 • (neregistrovaný) 85.71.247.---

  22. 9. 2016 7:52

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak mám postupovat při nastoupení na brigádu. Na brigádu bych měla nastoupit k 1.10 musím si platit zdravotní a sociální pojištění,dostanu nějakou smlouvu?Nebo se budu muset nahlásit na úřad práce?
  Abych to zjednodušila :)  K 30.9.jsem dala výpověď a od 1.10 jsem si zajistila brigádu,která bude jen dočasná do 1.11 nebo 1.12 pak bych měla být na HPP. Zajímá mě to období brigády.

  Děkuji za pomoc Martina

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 9. 2016 12:18

   Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

   Zákoník práce pojem "brigáda" nezná. Leda dohodu o provedení práce nebo dohodu o činnosti.

   Pro brigády se častěji využívá ta první. Pokud si na dohodu o provedení práce za měsíc vyděláte více než 10.000 Kč (hrubého), odvádí se z ní sociální a zdravotní pojištění (to zajistí zaměstnavatel). Pokud si vyděláte méně než 10.000 Kč, tak se z toho ani sociální ani zdravotní pojištění neodvádí.

   U zdravotního pojištění platí, že když po celý kalendářní měsíc nebudete mít zaměstnání, ze kterého by za vás bylo odvedeno zdravotní pojistné, ani nebudete po tuto dobu osobou, za kterou pojistné platí stát (na mateřské, důchodce, na úřadě práce aj.), tak si pojištění za tento měsíc musíte zaplatit sama. Pokud nezaplatíte, budete mít vůči zdravotní pojišťovně dluh a ta ho po vás bude vymáhat. U sociálního pojištění naopak ve stejné situaci platí, že nic platit nemusíte a nevznikne vám žádný dluh - jen se vám ten měsíc nebude započítávat do odpracované doby pro účely výpočtu důchodu.

   Pokud budete zaregistrovaná na Úřadě práce, můžete si sice přitom přivydělávat na dohodu, ale váš hrubý příjem nesmí v měsíci přesáhnout polovinu minimální mzdy (aktuálně 4950 Kč), jinak vás vyřadí z evidence.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).