Hlavní navigace

Dlouhodobá nemocenská a podpora v nezaměstnanosti

  • (neregistrovaný) 90.176.246.---

    23. 9. 2016 21:14

    Dobrý den,
    Chci vás požádat o radu.
    Nejsem si jist u potencionální výši podpory v souvislosti s délkou nemocenské.
    Jsem od 1.12.2015 v dočasné neschopnosti , ale zároveň mi k 31.7.2016 skončil dlouholetý pracovní poměr (tj. 8 měsíců nemocenské ve stavu zaměstnance).
    S vysokou pravděpodobností mi bude DPČ ukončena k 15.12.2016.
    To znamená že maximálně 4,5 měsíce budu režimu nemoc bez zaměstnavatele, ale celková doba neschopnosti přesáhne 1 rok.
    Bude mi v tomto konkrétním případě výpočet na úp vypočítáván z průměrné mzdy tedy minima, nebo posledního výdělku od zaměstnavatele?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 9. 2016 2:54

      ivzez

      Protože se zaregistrujete až po skončení náhradní doby (nemoci v OL), stanoví se podpora z průměrné mzdy v národním hospodářství.
      [Podpora by se vypočetla z průměrného výdělku v případě, že byste se na ÚP zaregistroval do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání.]

    • 7. 10. 2016 23:19

      Goran (neregistrovaný) 90.176.246.---

      Děkuji moc za reakci, ale částečně se to rozporuje s aktuální popisem v zákonu o zaměstnanosti, tak se přiznám že jsem nejistí.
      Poslední dobou nebylo důchodové pojištění ale nemocenská, a nárok 12 odpracovaných měsíců bude nakonec splněn.

      § 52 Uchazeči o zaměstnání, jehož poslední výdělečná činnost před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebyla dobou důchodového pojištění, který však splnil podmínku celkové doby předchozího zaměstnání stanovenou v § 39 odst. 1 písm. a), se podpora v nezaměstnanosti stanoví z průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, kterého dosáhl v posledním zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, které jsou dobou důchodového pojištění

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).