Hlavní navigace

os. automobil převod z firmy do soukroma

• (neregistrovaný) 85.207.18.---

30. 9. 2006 22:09

Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat zda mi může někdo poradit.
    V lednu jsem koupila na firmu (fyzická osoba) osobní auto bez DPH. Já jsem plátce DPH. Nyní jsem koupila VW transportéra a chtěla bych vyřadit do první auto do soukromého vlastnictví. Jak na to. Ještě jsem nezačala odpisovat ani jedno auto. Když bych ted chtěla převést ten osobák do soukroma musím ho vyfakturovat na sebe s DPH? Pokud ano, jak to mám udělat jinak, když jedno auto je třeba pro rodinné účely. Je možné mít auto v obchodním majetku a oficiálně ho užívat soukromě a sem tam možná nějaká služební jízda? A jak by to bylo se silniční daní? Když je auto v obchodním majetku firmy a třeba 2 měsíce se využívá jen soukromě platí se silniční daň?
    Začínám se ztrácet v té spleti zákonů a hlavně odkanů na jiné a jiné zákony.
    Předem děkuji
    Eva

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 10. 2006 8:51

Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

Re: os. automobil převod z firmy do souk
      1). Auto můžete do osobní spotřeby vyřadit kdykoliv. Pokud jde o OA a vy jste si nemohla uplatnit DPH, pak ani při vyřazení se nebudete DPH zabývat. Pouze na kartu DHM uvedete datum a účel vyřazení. Nemusíte ani přepisovat v TP (předpokládám, že jste OSVČ a v TP jste uvedena vy jako majitelka).

2). Silniční daň se platí za měsíce, kdy (byť jen jeden den) bylo auto použito v souvislosti s podnikáním. Pokud jste celý měsíc používala auto pouze k soukromým jízdám, pak SD za tento měsíc neplatíte. Doložíte knihou jízd, kterou u auta zařazeného v OM musíte vést (nebo jakoukoliv jinou evidenci o provozu vozidla).

3). Pokud auto zařazené v OM používáte i pro soukromé účely, pak musíte v poměru ujetých km soukromě i krátit výdaje vč. DPH na toto auto mimo SD(odpisy, pojistné, opravy, PHM, mytí atd.).

4). U auta, které jste neměla v OM k 1.1. a ani k 31.12. daného roku nelze uplatnit žádný odpis DHM.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).