Hlavní navigace

Prenajom bytu do nakladov firmy

 • (neregistrovaný) 178.41.214.---

  3. 10. 2016 13:05

  Dobry den,

  mala by som dotaz, s ktorym si neviem uz par mesiacov rady. Zaciatkom buduceho roka sa budem stahovat do Prahy a aj si tam budem zakladat sro. Som prekladatelka a bloggerka na volnej nohe, cize cela moja praca prebieha z domu. Mam v plane si prenajat byt a so suhlasom majitela si tam zriadit sidlo sro.

  Chcela by som sa spytat, ci je mozne si dat do nakladov aj cast prenajmu bytu, nakolko tieto priestory pre mna nepredstavuju len miesto na byvanie, ale aj na pracu, nakolko kazdy den 10 hodin pracujem na prekladoch.

  Dakujem za pomoc :)

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 10. 2016 14:46

   jezevec (neregistrovaný) 213.151.87.---

   a proč si byt nenajme přímo vaše sro, pokud vlastník bytu souhlasí s umístěním sídla? budete mít v nákladech veškeré náklady, a že v kanceláři občas přespíte, do toho je každýmu kulový.

  • 3. 10. 2016 15:26

   Tina (neregistrovaný) 178.41.214.---

   ja by som to tak najradsej spravila, ale kedze byt budem pouzivat kazdy den (nielen obcas) aj na sukromne ucely a nielen ako kancelariu, tak si nie som ista, ci by mi to preslo...

  • 3. 10. 2016 20:32

   Petr (neregistrovaný) 176.114.240.---

   Dobrý den,
   Ano, můžete si byt pronajmout jen částečně. Je logické, že pokud společnost má někde sídlo, mělo by majiteli či pronajimateli dané plochy hradit nějaké poplatky. Standardní cestou je sepsání smlouvy mezi Vámi - pronajímatel (resp. podnajímatelem) bytu a společností, která je opět reprezentována Vámi jako jednatelkou společnosti. Vzhledem k tomu, že tatáž osoba podepisuje jeden dokument na obou stranách, bylo vždy Obchodním zákoníkem vyžadováno, aby podpis dokumentu byl notářsky ověřen. Od roku 2014 s účinností nového občanského zákoníku a Zákona o obchodních korporacích to už není nutné, nedochází-li takovou smlouvou k nějakému nestandardnímu rozhodnutí. V nájemní či podnájemní smlouvě tak přenecháváme společnosti k použití třeba 10 m2 plochy (nejlépe nějaký pokojík). Cena za tuto poměrnou část plochy musí odpovídat tržním cenám, protože jde o transakci mezi spřízněnými stranami (Vy jako jednatel společnosti a Vy jako společník společnosti). Nejlépe je tedy vzít nájem, který bude platit pronajímateli, a vycházet z jeho ceny, protože to je právě ta tržní cena....Společnost si do nákladů měsíčně dá nájemné, oproti tomu bude mít výnosy z činnosti, které v daném bytě budeme vykonávat. Vy jako fyzická osoba si nájemné dáte do zdanitelných příjmů a jednou ročně v přiznání je zdaníte, přičemž základ daně bude zdaněn 15%. Základ daně bude stanoven jako rozdíl mezi příjmy z nájemného a výdaji. Výdaje mohou být skutečné nebo paušální (30%). V takovém daňovém přiznání ale musíte mít všechny příjmy, tzn. i např. příjmy ze zaměstnání apod. Jinak příjmy z pronájmu, které od své vlastní společnosti získáte, nejsou u Vás předmětem sociálního a zdravotního pojištění. Je to docela čistý legální příjem po zdanění 15%. Mějte se fajn a ať se daří.

  • 3. 10. 2016 21:05

   Tina (neregistrovaný) 178.41.214.---

   Dakujem Petre,

   presne takuto odpoved som potrebovala pocut :)

   Preji hezky vecer.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).