Hlavní navigace

Daň z věcného břemene

 • (neregistrovaný) 195.113.207.---

  3. 10. 2006 9:03

  Mám dotaz.
  Pan A je již několik let vlastníkem pozemku. Na svůj pozemek musí chodit a jezdit přes pozemky pánů B a C, protože jinou přístupovou cestu nemá (něco jako cesta vede právě přes tyhle pozemky). Tak už to trvá několik let a nikdy v tom nebyl problém. Přesto však toto právo chůze a jízdy není jako věcné břemeno zapsáno v katastru nemovitostí.
  Teď by však pan A chtěl mít toto právo v katastru zapsáno (bude svůj pozemek a dům, který na něm stojí převádět na syna, a ten tak bude přistavovat kousek domu a věcné břemeno potřebuje pro stavební povolení - důkaz o tom, že má přístup k pozemku).
  Pánové A, B a C jsou příbuzní (bratři a bratranec), takže problém při uzavírání smlouvy o zřízení věcného břemene žádný není. Smlouvu samozřejmě uzavřou a věcné břemeno nechají do katasrtu zapsat.
  A teď se chci zeptat, jak to bude s daní. Musí se z věcného břemene platit daň? A jaká?
  Zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí hovoří o tom, že předmětem daně z převodu nemovitostí je i bezúplatné zřízení věcného břemene nebo jiného plnění obdobného věcnému břemeni při nabytí nemovitosti darováním. Ale jak to bude v případě, že je věcné břemeno zřizováno majiteli pozemku, kterému ten pozemek náleží již několik, docela dost, let? samozřejmě, že to věcné břemeno je zřizováno i všem dalším majitelům tohoto pozemku.
  Předem moc děkuji za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).