Hlavní navigace

Daň z příjmu - pronájem bytu

  • (neregistrovaný)

    3. 10. 2006 11:03

    Dobrý den, žádám Vás o radu. Žiju v domě, jehož vlastníky jsou můj otec a má matka. Chtěla bych jeho část pronajmout třetí osobě. Rodiče mi vystaví plnou moc, kterou určí, že jsem jejich právoplatný zástupce ve všech náležitostech a jednáních týkající se této nemovitosti. Musí si potom splátky nájemného, které obdržím od nájemce, dávat do daňového přiznání oni nebo tak mohu činit i já, když budu na smlouvě uvedena jako právoplatný zástupce s plnou mocí majitelů domu-mého otce a matky? Ráda bych si totiž příjem tohoto nájemného přiznávala sama. Velice děkuji a zdravím, Lucie

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 10. 2006 11:07

      Dáša (neregistrovaný)

      Re: Daň z příjmu - pronájem bytu
      Nemyslím že by Vám něco bránilo uznat si příjmy. Ale s výdaji by to už bylo jinak, protože nemovitost není Vaše, tak odpisy nebo jiné náklady by jste těžko dostávala do nákladů.

    • 3. 10. 2006 11:21

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: Daň z příjmu - pronájem bytu
      Dobrý den! Takže bych si nemohla dát do přiznání výdaje za zařízení bytu? Díky moc za odpověď.

    • 3. 10. 2006 11:29

      Dáša (neregistrovaný)

      Re: Daň z příjmu - pronájem bytu
      Nemohla, museli by jste to ošetřit nějakou podnájemní smlouvou a vydáte se na velmi tenký led. Zhodnocování majetku který není Váš je těžko obhajitelné. Podle toho co by to bylo za zařízení - mohla by jste mít smlouvu na pronájem zařízení bytu ( nespojené s budovou) a toto zařízení by jste mohla mít v nákladech. Finanční úřad Vám může jakékoliv tyto výdaje napadnout. Budete se dostávat do těžce řešitelných situací a nejistým výsledkem.
      To je tak oříšek pro velmi zkušené daňové poradce, a FÚ se klidně může i tak v názoru lišit.

    • 3. 10. 2006 11:32

      1234 (neregistrovaný)

      Re: Daň z příjmu - pronájem bytu
      oříšek je spíš ta plná moc. pokud dostane od rodičů plnou moc k zastupování, jedná se o JEJICH příjmy, které mají danit oni.
      aby danila ona, měli by sepsat smlouvu, že ona si pronajímá prostory od rodičů a ti jí povolují pronajímat dál atd atd...

    • 3. 10. 2006 11:45

      Lucka (neregistrovaný)

      Re: Daň z příjmu - pronájem bytu
      Jenže potom by ve smlouvě, kterou by uzavřeli moji rodiče se mnou, musela být stanovena částka, kterou jim musím platit za nájem já, že? Nebo se dá napsat, že mi zdarma nechávají užívat jejich dům, který mohu dál pronajímat? Pak si mohu příjmy zdaňovat sama? Není to už trochu trhlý? Chce ten stát tedy vůbec ty daně nebo co??? děkuji velice za odpovědi vás všech.Lucka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).