Hlavní navigace

Plátce DPH

  • (neregistrovaný) 77.87.242.---

    6. 10. 2016 23:41

    Dobrý deň,

    mám dilemu, ktorú už nejaký čas neviem vyriešiť. Aktuálne som registrovaný ako osoba identifikovaná so sídlom v tuzemsku (ČR). V 95 % prípadov faktúrujem do zahraničia a preto sa chcem spýtať, kedy sa vlastne stanem platcom DPH. Chcem sa totiž tomu vyhnúť. Dočítal som sa, že sa stanem platcom DPH pri prekročení obratu milión Kč v predchádzajúcich 12 kalendárnych mesiacoch. Avšak do obratu sa započítava len poskytnutá služby v tuzemsku.

    Znamená to teda, že napr. na Slovensko môžem vyfaktúrovať akúkoľvek sumu a môžem mať akýkoľvek vysoký príjem a platcom DPH sa nestanem?

    Ďakujem pekne za odpoveď,

    S pozdravom

    Milan

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2016 17:01

      M.M (neregistrovaný) 78.136.183.---

      Dobrý den,
      plátcem DPH se stáváte :

      - při překročení obratu 1 mil. za posl. 12 měsíců kdy : Obrat definuje § 4a Zákona o DPH. Do obratu tedy počítáme úplaty, které nám náleží například za dodání zboží nebo poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku. Přitom rozhodující je den, kdy jsme plnění uskutečnili, a ne den, kdy dostaneme peníze.
      Započítáme přitom i plnění, která jsme uskutečnili, ale odběratel nám je zaplatil později nebo nám je nezaplatil vůbec.
      Máme-li obchod s použitým zbožím, započítáváme do obratu nejen přirážku, ale celou úplatu. U zprostředkování za provizi do obratu vstupuje pouze tato provize.
      Co nepatří do obratu :
      Do obratu za účelem povinné registrace k DPH nezahrnujeme například úplatu z prodeje dlouhodobého majetku.
      Poskytujeme-li služby osobám povinným k DPH, které mají sídlo mimo ČR, třeba v EU, je místo plnění mimo tuzemsko a poskytnutá plnění se také nezahrnují do obratu.

      tedy ano, budete nadále pouze identifikovanou osobou ( tzv. " polo plátce DPH " )

      dále se stáváte plátcem  DPH ( bez ohledu na obrat ) v případech :

      - účasti ve sdružení kdy se jiná osoba ( jedna či více osob )  stane plátcem
      - uzavření smlouvy o sdružení s osobou která je plátcem DPH
      - nabytí majetku pro podnikání na základě rozhodnutí o privatizaci
      - nabytí majetku na základě smlouvy o prodeji podniku ( závodu )
      - při přeměně obchodní společnosti nebo družstva
      - uskutečněním ZP s místem plnění v tuzemsku osobou, která nemá sídlo v tuzemsku
      - dodáním zboží do jiného čl. státu osobou, která nemá sídlo v tuzemsku
      - pokračováním v podnikání po zemřelém plátci DPH

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).