Hlavní navigace

Stravenky

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:919d:----:----:----:----:----

    7. 10. 2016 11:05

    Dobry den,

    Ptz Vas povazuji za nejlepsi web ve svem oboru, obracim se na vas s prosbou. Otazka se tyka stravenek. V cervenci sem se svym byvalym zamestnavatelem uzavrel dohodu o rozvazani pracovniho pomeru. V pracovni smlouve udileni stravenek zakotveno bylo a celou dobu jsem je take dostaval. Muj zamestnanecky pomer koncil 30/09 a do te doby sem pracoval pouze oficialne kvuli tzv. prekazkam na strane zamestnavatele. Delal sem totiz obchodni cinnost a byvaly zamestnavatel tak chtel omezit riziko ztraty obchodu. Za cerven I cervenec mi byly stravenky udeleny, za srpen jen cast a za zari vubec zadne. Na vsech vyplatnich paskach vcetne te zarijove mi ale byla cast nakladu za stravenky strzena. Byvaly zamestnavatel ted rika, ze sem mel na stravenky narok jen za skutecne odpracovane dny nikoli za ty kdy sem byl zamestnancem uz pouze oficialne. Na otazky proc mi byly v predchozich mesicich stravenky udeleny a proc mam i ty rijnove strzene na vyplatni pasce vsak odpoved nedokaze. Mam v takovem pripade na stravenky narok?

    Pokud pozadujete, doposlu jeste dalsi potrebne informace.

    Dekuji za Vasi odpoved at uz je jakakoli.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2016 14:17

      autorka

      Dobrý den,

      v souladu s § 236 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen umožnit zaměstnancům stravování, nikoli poskytnout stravování. Poskytování stravenek je jeho dobrovolným plněním, takzvaným zaměstnaneckým benefitem. Bylo-li to dohodnuto v kolektivní smlouvě nebo stanoveno ve vnitřním předpisu, poskytuje se zaměstnancům stravování; zároveň mohou být dohodnuty nebo stanoveny další podmínky pro vznik práva na toto stravování a výše finančního příspěvku zaměstnavatele, jakož i bližší vymezení okruhu zaměstnanců, kterým se stravování poskytuje, organizace stravování, způsob jeho provádění a financování zaměstnavatelem, nejsou-li tyto záležitosti upraveny pro určený okruh zaměstnavatelů zvláštním právním předpisem. Tím nejsou dotčeny daňové předpisy.

      Stravenky tak náleží zaměstnancům za předem sjednaných nebo stanovených podmínek. Neposkytování stravenek zaměstnancům ve výpovědní době by bylo v rozporu s ustanovením zákoníku práce o rovném zacházení se zaměstnanci. Ovšem popisujete překážku na straně zaměstnavatele, tudíž jste v uvedeném období nepracoval a zaměstnavatel vám poskytoval náhradu mzdy. Zde je problém s daňovými předpisy. V ustanovení § 24 odst. 2 písm. j) zákona o daních z příjmů se píše, že příspěvek na stravování může zaměstnavatel uplatnit jako výdaj (náklad) až do výše 55 % ceny jednoho jídla za jednu směnu, maximálně však do výše 70 % stravného vymezeného pro zaměstnance v § 6 odst. 7 písm. a) při trvání pracovní cesty 5 až 12 hodin. To ovšem pokud přítomnost zaměstnance v práci během stanovené směny trvá aspoň 3 hodiny. Je tedy zřejmé, že pokud jste v uvedených dnech neodpracoval alespoň 3 hodiny z každé směny, pak příspěvek zaměstnavatele nebude daňově uznatelným nákladem. Proto ho v těchto situacích zaměstnavatelé v souladu s kolektivní smlouvou či interním předpisem většinou neposkytují.

      Protože vám stravenky v období překážky na straně zaměstnavatele poskytnuty nebyly, nemohl vám zaměstnavatel ani srážet ze mzdy rozdíl mezi hodnotou stravenky a jeho příspěvkem. Rozhodně bych se obrátila s žádostí o vysvětlení na zaměstnavatele, potažmo jeho mzdovou účtárnu. Vždy můžete podat podnět k prošetření na příslušný inspektorát práce.

      S přáním příjemného dne   Dagmar Kučerová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).