Hlavní navigace

minimální mzdový tarif - inspekce práce

• (neregistrovaný) 62.177.83.---

4. 10. 2006 12:20

v minulém roce jsem upozorňovala podnikatele na jisté minimální mzdové tarify, že svým zaměstnancům nesmí dávat minimální mzdu, ale musí se řídit dle těchto tarifů, leč podnikatel(jako každý jiný) toto neakceptoval a s výrokem, že každý jeho kamarád podnikatel svým zaměstnancům vyplácí také minimální mzdu a jejich účetním to nevadí. Bohužel přišla mu ted v r.2006 kontrola z inspekce práce a samozřejmě na MMT upozornila a nařídila mu doplatit zpětně zaměstnancům mzdu, tzn. od 2.5.2005 až do 31.7.2006
    jsou to sice jenom 2 zaměstnanci kteří by měli patřit do druhé tarifní skupiny, ale fakt si nevím rady jak jim to dopočítat, když se to týká roku 2005, musím z toho odvést SP,ZP, daň a jestli mám dát na OSSZ a ZP nové opravené přehledy za rok 2005 a 2006 a též zda mám podat dodatečné dańové přiznání z příjmu zaměstnan. za rok 2005.a také se tím navýší výdaje za mzdy což souvisí i s daňovým přiznáním OSVČ za rok 2005
    pokud by to nebylo doplaceno, hrozí podnikateli 2 mil. pokuta
    prosím poraďte, předem děkuji

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 10. 2006 13:06

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: minimální mzdový tarif - inspekce pr
      Skutečně nezáviděníhodná situace. Nejdříve se podívejte, zda skutečně měli jen minimální mzdu ( žádné odměny,premie ?).
      Jestli měli jen min.mzdu, rozhodující bude závěr této kontroly,jak je formulována IP náprava. Je-li tam, že má doplatit zpětně, musíte si
      zpětně spočítat jednotlivé měsíční výplaty,jak měly být vyplaceny a v nejbližším měsíci součet těchto rozdílů v hr.mzdě doplatit ( z toho odvést pojištění, daně).Příjmy budou zahrnuty do toho roku, kdy byly vyplaceny ( a zdaněny).Je fakt, že daňově to bude pro zam. nevýhodné a je práv.výklad o těchto doplatcích (např.ze soudních rozhodnutí o doplatku mzdy), jednotlivé měsíce též rozlišit,jak by byly zálohové daně,kdyby. Já bych to riskla a nepitvala. Opravné přehledy bych nedělala. Přeji pevné nervy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).