Hlavní navigace

Co se zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 194.213.62.---

    4. 10. 2006 22:35

    Co se zaměstnancem, který 3.10.2006 donesl žádost o rozvázání pracovního poměru ke dni 3.10.2006 a jednoduše odešel i když zaměstnavatel s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí a trvá na běžné dvouměsíční výpovědi, t.j. ukončení prac. poměru k 31.12.2006. Zaměstnavatel nechce, abych vystavila zápočtový list a odhlásila ze zdr. a soc. pojištění. Uvažuje o tom dát zaměstnance k soudu. Jak se v takovém případě postupuje? Mám psát zatím zaměstnanci neomluvenou absenci a jak je to pak s platbou ZP a SP? Musíme za zaměstnance platit?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 10. 2006 8:29

      Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

      Re: Co se zaměstnancem
      ***
      Ano, jinak to nejde, když zaměstnavatel nechce na dohodu přistoupit, je to neomluvená absence. SP se platí jen ze skutečného příjmu, takže tam nebudete dělat nic, ZP ale odvádět musíte - každý kalendářní den ohodnotíte alikv. částí minimální mzdy, pojistné musíte odvést. Ze zákona je při neoml. absenci zaměstnanec povinen platit i tu část pojistného, kterou jinak platí zaměstnavatel, čili srazíte celých 13,5%,pokud ovšem bude z čeho. Nebude-li možno srazit, můžete od něj vymáhat - třeba i soudně.

    • 5. 10. 2006 9:11

      Zuzik (neregistrovaný) 212.90.230.---

      Re: Co se zaměstnancem
      Doporučuji co nejdříve se ho jakkoliv zbavit. Pokud se s ním chcete rozejít a mít navrch, tak mu uznejte tu dohodu. Pokud Vás naštval, tak samo ty áčka a pak §53. Ale budete mít určitě problémy s doručením této výpovědi- pozor na datum okončení prac.poměru! Rozhodnout musíte sami, ale hlavně rychle!

    • 5. 10. 2006 13:08

      Líba P. (neregistrovaný) 194.213.62.---

      Re: Co se zaměstnancem
      Díky Vám oběma za rady. Budu se snažit přesvědčit zaměstnavatele, aby co nejrychleji ukončil se zaměstnancem pracovní poměr, ať již dohodou nebo přes par.53 ZP, protože zdr.pojištění, které bude muset odvádět, není skutečně z čeho zaměstnanci srazit. Pak opravdu jedině soudně. A ještě jeden dotaz k tomu soudnímu vymáhání. Mohl by zaměstnavatel uplatňovat na zaměstnanci ušlý zisk z toho důvodu, že sjednané zakázky, které měl zaměstnanec vykonat nebyly splněny z důvodu jeho nepřítomnosti?

    • 5. 10. 2006 13:54

      Jiřka č. 1 :-) (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: Co se zaměstnancem
      >Co se zaměstnancem, který 3.10.2006 donesl žádost o
      >>>>rozvázání pracovního poměru ke dni 3.10.2006 a
      >>>>jednoduše
      >>>>odešel i když zaměstnavatel s rozvázáním pracovního
      >>>>poměru nesouhlasí a trvá na běžné dvouměsíční
      >>>>výpovědi,
      >>>>t.j. ukončení prac. poměru k 31.12.2006.
      >>>>Zaměstnavatel
      >>>>nechce, abych vystavila zápočtový list a odhlásila ze
      >>>>zdr. a soc. pojištění. Uvažuje o tom dát zaměstnance
      >>>>k
      >>>>soudu. Jak se v takovém případě postupuje? Mám psát
      >>>>zatím zaměstnanci neomluvenou absenci a jak je to pak
      >>>>s
      >>>>platbou ZP a SP? Musíme za zaměstnance platit?
      >>>***
      >>>Ano, jinak to nejde, když zaměstnavatel nechce na
      >>>dohodu přistoupit, je to neomluvená absence. SP se
      >>>platí
      >>>jen ze skutečného příjmu, takže tam nebudete dělat
      >>>nic,
      >>>ZP ale odvádět musíte - každý kalendářní den
      >>>ohodnotíte alikv. částí minimální mzdy, pojistné
      >>>musíte odvést.
      >>>Ze zákona je při neoml. absenci zaměstnanec povinen
      >>>platit i tu část pojistného, kterou jinak platí
      >>>zaměstnavatel, čili srazíte celých 13,5%,pokud ovšem
      >>>bude z
      >>>čeho. Nebude-li možno srazit, můžete od něj vymáhat -
      >>>třeba i soudně.
      >>Doporučuji co nejdříve se ho jakkoliv zbavit. Pokud
      >>se
      >>s ním chcete rozejít a mít navrch, tak mu uznejte tu
      >>dohodu. Pokud Vás naštval, tak samo ty áčka a pak
      >>§53.
      >>Ale budete mít určitě problémy s doručením této
      >>výpovědi- pozor na datum okončení prac.poměru!
      >>Rozhodnout
      >>musíte sami, ale hlavně rychle!
      ať již dohodou nebo přes par.53 ZP,
      >protože zdr.pojištění, které bude muset odvádět, není
      >skutečně z čeho zaměstnanci srazit. Pak opravdu jedině
      >soudně. A ještě jeden dotaz k tomu soudnímu vymáhání.
      >Mohl by zaměstnavatel uplatňovat na zaměstnanci ušlý
      >zisk z toho důvodu, že sjednané zakázky, které měl
      >zaměstnanec vykonat nebyly splněny z důvodu jeho
      >nepřítomnosti?

      Ano, zaměstnavatel ho může zažalovat o náhradu prokazatelné škody.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).