Hlavní navigace

Spolupráce s firmami ze 3.světa. Nutná registrace jako osoba identifik

• (neregistrovaný) 91.235.200.---

17. 10. 2016 11:40

Dobrý den,
    rád bych zprovoznil affiliate marketing na rezervace jízdenek a hotelů, formou textových odkazů na mém webu. Tedy uživatel klikne na příslušný textový odkaz a rezervaci a platbu provede na zahraničním webu u společností, které podnikají ze 3.světa. Já získám jen malou provizi. Je nutné se k takové spolupráci zaregistrovat jako osoba identifikovatelná k DPH? Pokud ano, dejem tomu že budu vykazovat příjem cca 1x za 3 měsíce, jaká povinnost je vůči finančnímu úřadu ode mne vyžadována? Musím každý měsíc podávat souhrné hlášení a přiznání k dph? Na fin.úřadě mi nebyli schopni srozumitelně odpovědět.
    Děkuji

Děkuji za odpovědi.
    Petr

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2016 11:42

M.M. (neregistrovaný) 83.208.210.---

Dobrý den,

je to složité, zjednodušeně poskytujete služby zprostředkování, záleží na tom kdo Vám bude platit provize za služby a kde má sídlo.

Předpokládám, že jste aktuálně neplátce DPH, tedy bude li Váš odběratel ( plátce zprostředkovatelské provize ) :

- EU podnikající osoba / firma s DIČ ( VAT ) = že v případě poskytnutí služby se stáváte identifikovanou osobou.

pokud by ale za službu platil občan :

- EU nepodnikatelé ( občané bez DIČ ) = bez DPH v případě tzv. zasílání do EU - prodej občanům, pokud se vejdete do limitu obratu ( podle druhu činnosti ), při překročení limitu je ale nitná registrace k DPH v dané zemi EU

pokud bude službu zprostředkování platit FO / PO ze 3. země :

-Pokud budou služby poskytovány mimo EU ( tzv. 3 země. ) jsou osvobozeny od DPH . Pokud by bylo prodáváno zboží jde o vývoz a je nutno pro osvobození doložit rozhodnutím celního úřadu o vývozu - kdy za vývoz je považován stav, kdy zboží opustí EU. U služeb do 3. země si musíte pro osvobození zdokladovat, že Váš odběratel ( plátce provize ) je skutečně subjekt mimo EU.

• 18. 10. 2016 17:45

Petr (neregistrovaný) 91.235.200.---

Provize za zprostředkování prodeje mi budou platit společnosti, které mají oficiální sídlo podnikání v Singapuru, Thajsku, Vietnamu.
      Aktuálně nejsem DPH a nejsem registrován ani jako osoba identifikovatelná k DPH. Nebude to velký výdělek, jen jako bokovka, cca do 100 000 Kč ročně. Nic prodávat nebudu, prodej si vyřeší firmy ve svých zemích, bude to jen forma textové reklamy/odkazu na mém webu v Čr.
      Petr.

• 19. 10. 2016 0:56

M.M. (neregistrovaný) 78.136.173.---

-Pokud budou služby poskytovány mimo EU ( tzv. 3 země. ) jsou osvobozeny od DPH .

• 19. 10. 2016 0:59

M.M. (neregistrovaný) 78.136.173.---

Pokud budou služby poskytovány mimo EU ( tzv. 3 země. ) jsou osvobozeny od DPH .

• 19. 10. 2016 12:37

Petr (neregistrovaný) 91.235.200.---

A je nutné se tedy registrovat jako osoba identifkovatelná k DPH a posílat každý měsíc ty 2 požadované dokumenty? Nebo stačí mít klasickou živnost, např. na reklamu, marketing..? Děkuji za odpovědi

• 20. 10. 2016 12:00

M.M. (neregistrovaný) 83.208.210.---

Dobrý den,

asi jsem to nenapsal vhodně, identifikovanou osobou se jako OSVČ ( neplátce DPH ) nestanete, nemusíte posílat nic, identifikovanou osobou ( jako neplátce DPH ) se stanete pouze v případě poskytnutí služby do EU podnikající osobě nebo i nepodnikající pokud se překročí limity obratu.

Protože poskytujete ( jako neplátce DPH ) služby do 3. zemí ( tedy mimo EU ), vystavujete FA ( za Vaše služby ) bez DPH a nebudete ani identifikovanou osobou. Je tu ale 1 problém, musíte si ověřit jak to přesně je u tech internetových webových portálů , přiznám se, já nevím jak přesně charakterizovat službu kterou poskytujete ale hlavně kam jí poskytujete, zda se to bare tak, jak předpokládám, že poskytujete jaké si zprostředkování pro firmy mimo sídlo v EU - pak to platí.
      Nebo půjde o jiný charakter, například onen odkaz na vašem webu na další zahraniční e.shop nebude posuzován jako reklama ( což je sice také služba, ale pak zase posoudit kdo jí odebírá a kde má sídlo, zda jde o FO nebo PO) .

Protože od toho kdo je odběratel služby, kde sídlí se to celé dále posuzuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).