Hlavní navigace

EET a nezisková studentská organizace

 • (neregistrovaný) 213.220.224.---

  17. 10. 2016 14:17

  Dobrý den,

  v rámci naší fakulty (české vysoké školy) provozuje naše Studentská unie (jakožto nezisková organizace) "Studentský klub" - jednou týdně otevřeme od fakulty získané prostory, nabídneme ostatním studentům možnost půjčit si deskové hry, nebo jen posedět a k tomu nabízíme i čepované pivo. Klub není provozován "za účelem zisku", vše tedy prodáváme za nákupní ceny, studenti se o to starají i obsluhují zadarmo a pokud jsme večer vůbec v plusu, jsou to maximálně dvě stovky, které jsme dostali na spropitném.

  Dotaz zní tedy jasně - má smysl zabývat se jakýmkoliv systémem pro EET, nebo jej ani nejsme povinní řešit? Jak doporučujete se zachovat?
  Předem díky za odpovědi!

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 10. 2016 11:14

   M.M. (neregistrovaný) 83.208.210.---

   Dobrý den,

   jasný dotaz, jasná odpověď - jako VS jste neziskové zařízení, provozujete li ještě jinou činnost ( prodej lihovin ) provozujete současně i vedlejší činnost hospodářskou, jste nejen povinni pro potřeby účetnictví evidovat středisko hospodářské činnosti ( z pohledu zdanění není hospodářská činnost osvobozena, jako je osvobozena od daně z příjmu PO činnost nezisková ), zda v reálu dosahujete zisku nebo prodáváte pivo se ztrátou, není pro vymezení neziskové a hospodářské činnosti relevantní.

   Pokud je prodej pod HČ hotovostní, podléháte obecně pod EET, máte ale jako neziskovka, která má z HČ pouze nepatrný finanční podíl, možnost požádat Váš FÚ o tzv. trvalou výjimku, kdy popíšete hospodářskou činnost ( prodej lihovin ) a její podíl na celkovém výnosu ( tedy z celkových příjmů vč. dotací ) vaší školy a současně, protože půjde pravděpodobně o zlomek %, navrhnete si trvalou výjimku. Toto posouzení ( je povinné ve sporných případech - sporných proto, že EET se nemá vztahovat na tzv. " nahodilé" hotovostní tržby a zde jde právě o posouzení oné nahodilosti, či bezvýznamnosti ) stojí to na FÚ 1000,- Kč.

   Je velice pravděpodobné, že Vám FÚ vyhoví a dostanete trvalou výjimku s úředním kulatým razítkem, v tomto případě Vás dále EET nebude trápit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).