Hlavní navigace

Prosím o radu mzdovou účetní

  • (neregistrovaný) 62.24.77.---

    6. 10. 2006 11:44

    Naše zaměstnankyně v říjnu loňského roku nastoupila rizikové těhotenství, protože jí zdravotní problémy neodovolily pracovat. Od října loňského roku neodpracovala ani jeden den. V květnu letošního roku po porodu nastoupila na mateřskou dovolenou. Po jejím ukončení chce ode mne proplatiti svůj nárok na dovolenou za uplynulý rok a poté nastoupit na rodičovskou dovolenou. Jak se mám v této situaci zachovat jako zaměstnavatel?
    - Mám povinnost své zaměstnankyni proplatit dovolenou, když neodpracovala ani jeden den?
    - Mohu dovolenou přesunout až na dobu, kdy opět nastoupí do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené?
    - Musí zaměstnankyně napsat nějakou žádost, na jejímž základě mohu dovolenou proplatit, případně jaké by mělo být znění žádosti?
    - V jakém zákoně mohu najít více informací o této problematice? ( bohužel nejsem účetní)

    Za jakoukoliv radu, řešící tuto situaci všem předem velice děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 10. 2006 11:50

      Hanaj (neregistrovaný) 194.108.134.---

      Re: Prosím o radu mzdovou účetní
      Ano má nárok na vabrání loňské dovolené bezprostředně navazující po MD. Měla by písemně o toto požádat. Stačí když napíše: Žádám o čerpání dovolené z roku 2005 bezprostředně po skončení MD.
      Tuto dovolenou si vyčerpá a pak teprve nastoupí na RD.

    • 6. 10. 2006 12:10

      ajka (neregistrovaný) 80.250.6.---

      Re: Prosím o radu mzdovou účetní
      >>Naše zaměstnankyně v říjnu loňského roku nastoupila
      >>rizikové těhotenství, protože jí zdravotní problémy
      >>neodovolily pracovat. Od října loňského roku
      >>neodpracovala
      >>ani jeden den. V květnu letošního roku po porodu
      >>nastoupila na mateřskou dovolenou. Po jejím ukončení
      >>chce
      >>ode mne proplatiti svůj nárok na dovolenou za
      >>uplynulý
      >>rok a poté nastoupit na rodičovskou dovolenou. Jak se
      >>mám v této situaci zachovat jako zaměstnavatel?
      >>- Mám povinnost své zaměstnankyni proplatit
      >>dovolenou,
      >>když neodpracovala ani jeden den?
      >>- Mohu dovolenou přesunout až na dobu, kdy opět
      >>nastoupí do zaměstnání po ukončení rodičovské
      >>dovolené?
      >>- Musí zaměstnankyně napsat nějakou žádost, na jejímž
      >>základě mohu dovolenou proplatit, případně jaké by
      >>mělo být znění žádosti?
      Pozor na §109 ZP o čerpání dovolené.MD od 5/06-měla by končit v 12/06-nevyčerpá-li počet dnů (nárok),zbytek propadá-takovou odpověď jsem dostala já.
      >>- V jakém zákoně mohu najít více informací o této
      >>problematice? ( bohužel nejsem účetní)
      >>
      >>Za jakoukoliv radu, řešící tuto situaci všem předem
      >>velice děkuji
      >Ano má nárok na vabrání loňské dovolené bezprostředně
      >navazující po MD. Měla by písemně o toto požádat.
      >Stačí když napíše: Žádám o čerpání dovolené z roku 2005
      >bezprostředně po skončení MD.
      >Tuto dovolenou si vyčerpá a pak teprve nastoupí na
      >RD.

    • 6. 10. 2006 14:10

      hanaj (neregistrovaný) 194.108.134.---

      Re: Prosím o radu mzdovou účetní
      jedná se §108 odst.4 ZP

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).