Hlavní navigace

HPP + OSVČ

 • (neregistrovaný) 90.179.120.---

  24. 10. 2016 14:49

  Dobrý den,

  tento rok v červnu jsem začal podnikat jako OSVČ na vedlejší činnost. Mám stálou práci jako HPP a k tomu druhou práci VPP. Jsem úplný nováček a nikdy jsem nevyplňoval daňové přiznání, nevím kolik se platí pojištění zdravotní a sociální. Nejsem plátce DPH a zdanění mám paušálně 60%. Platí se nějaké zdravotní a sociální pojištění, když ho za mě odvádí zaměstnavatel ? Případně kolik, když příjem z OSVČ bude 90000 kč za 6 měsíců? Budu vděčný za všechny rady.

  Děkuji za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 10. 2016 10:31

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   FO - OSVČ platí zálohy na SP a ZP alespoň z minimálního vyměřovacího základu ( odvíjí se od minimální mzdy v ČR ),doplatek nebo přeplatek zaplatí či obdrží po zpracování ročního přehledu. FO - OSVČ ve vedlejší činnosti, nemusí platit zálohy na SP a ZP pokud je toto SP a ZP již placeno z jejich mzdy( podnikatel je současně zaměstnancem) a to alespoň z minimálního vyměřovacího základu a současně nepřesáhnou v podnikání tzv. rozhodný příjem ( cca. 65. tis. - po odpočtu výdajů i výdajů % ). Při ročním přehledu pak doplatí pouze ZP a to podle svého ročního výdělku. SP se ve vedlejší činnosti nedoplácí.

   Jednatelé, předsedové BD, SVJ( atd. ) ve firmách a družstvech neplatí SP a ZP, pokud vykonávají funkce bezplatně, pokud berou odměny za výkon funkce, je tato odměna posuzována jako práce ( v pracovním poměru vůči dané firmě nebo organizaci ) a vše se daní a odvádí jako z klasické mzdy .

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).