Hlavní navigace

Fond pracovní doby

• (neregistrovaný) 213.29.14.---

6. 10. 2006 14:04

Pracuji v nepřetržitém provozu s týdenním úvazkem 37,5 hodiny ve 12-ti hodinových směnách. Podle mne je měsíční fond pracovní doby dán počtem pracovních dní vynásobený 7,5 hodinami. Jak je to se státními svátky? Mělo podle této úvahy letošní září 20 nebo 21 pracovních dní, tj. 150 nebo 157,5 hodiny? Zaměstnavatel počítá s 21 dny, podle mne jich je 20. To souvisí s výpočtem přesčasových hodin, t.j. hodin nad stanovený fond pracovní doby + 150 hodin za rok.
    Dá mi někdo vědět, jak to skutečně je? Předem děkuji. Milan.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 10. 2006 17:17

anonymous (neregistrovaný) 88.146.167.---

Re: Fond pracovní doby
      ------------------------------------------------------------------------------------------
      Skutečně je to tak, že pojem fond pracovní doby je zavádějící (ZP s tímto pojmem neoperuje) a v nepřetržitém provozu zvlášť. Mluví se o týdenní pracovní době, ve vašem případě 37,5. Neexistuje žádné násobení pracovních dnů x hodin, protože to je zlozvyk spočívající v používání tzv. "plánovacího kalendáře". Jenomže tato pomůcka (o nic jiného se totiž nejedná) se týká pouze pracovníků s pravidelnou pracovní dobou Po-Pá. Vy máte mít rozpis směn na určité období, ve kterém máte odpracovat poč. týdnů x týdenní prac. doba. Pokud Vám směna připadne na svátek, tak buď dostanete NV nebo máte příplatek za svátek. Pokud Vám připadne svátek na volný den, nic se neděje, jste doma.

• 6. 10. 2006 17:58

Milan (neregistrovaný) 213.29.14.---

Pokud tomu začínám rozumět, tak rok 2006 má 52 týdnů x 37,5 (úvazek) = 1.950 hodin. K tomu připočtu 150 hodin (zaměstnavatel může nařídit), takže výsledek je za rok 2.100 hodin. Takže odpracovaná 2101. hodina je přesčasová. Jak to bude příští rok? Ten má 52 týdnů a 1 den. To se nějak zaokrouhluje? Omlouvám se za svoji nechápavost a předem děkuji.

• 6. 10. 2006 19:13

anonymous (neregistrovaný) 88.146.167.---

Ano, myslím, že výpočet je v pořádku. Co se týká toho jednoho dne, tak se na to dívám jako na 1/7 týdne =přibližně 5 hodin.

Ono řadě lidí dělá problém pochopení svátků. Jenže já mám například známou, která dělá pravidelnou prac. dobu út- so a již má jiný počet odpracovaných hodin za rok než lidé po-pá. Protože např. velikonoční pondělí, květnové svátky byly její volné dny, ale v soboty pracovala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).