Hlavní navigace

OSVC vs. zaměstnanec a výplata

• (neregistrovaný) 194.213.209.---

26. 10. 2016 9:22

Dobrý den,

chtěl bych Vás moc poprosit o radu.

Nastíním mojí situaci: Mám práci na HPP (pružná prac.doba) a dostal jsem nabídku pracovat, ještě "bokem" u jiné firmy, ale musel bych být OSVČ.

To kolik bych musel platit za soc.,zdrav. a další to si umím zjistit/vypočítat v tom není problém.
    Zajímalo by mě jak by to bylo s mojí výplatou na pozici, kde jsem teď na HPP. Někdo mi tvrdí, že bych měl stále stejný příjem a někdo mi tvrdí, že bych rázem dostával superhrubou mzdu.

Řekněmě,například že mám 25 000,- Hrubého tj. čistá mzda, které by mi chodila na účet je 19 295,- = Superhrubá mzda činí: 33 500,- Kč
    Když bych se stal OSVČ kolik dostanu na účet? Někteří mi tvrdí, že si nafakturuju 25 000,- a to dostanu na účet někdo mi zase tvrdí, že si budu fakturovat superhrubou mzdu.

Takže prosím vás jakou částku dostanu na účet jako OSVČ?

Děkuji. Tom.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 10. 2016 11:28

Hana (neregistrovaný) 89.24.243.---

Pokud byste pracoval "bokem" u jiné firmy jako OSVČ, tak by se odvody a následně čistý příjem odvíjely od hrubého příjmu z této "bokové" činnosti. Se zaměstnáním to nemá NIC společného, tam byste měl mzdu pořád stejnou bez ohledu na OSVČ Pokud byste ovšem z HPP přešel na OSVČ, tak by Vám opravdu na účet přišlo 25 000,- nebo kolik byste si nafakturoval, ale musel byste si z toho zaplatit odvody a daně. Superhrubá mzda NEEXISTUJE, je to jen název pro mezivýpočet pro stanovení základu daně.

• 26. 10. 2016 12:37

Katerina (neregistrovaný) 217.195.172.---

V puvodni praci je to o dohode se zamestnavatelem. Byt superhruba mzda realne neexistuje, v praxi je to soucet vsech nakladu, ktere na vas ma zamestnavatel (cista mzda, vase dan z prijmu, socialni a zdravotni pojisteni za vas I zamestnavatele). Tedy teoreticky pri dobrych vyjednavacich schopnostech vam zamestavatel muze na fakturu byt ochoten platit vasi aktualni superhrubou mzdu, z hlediska nakladu je to pro neho stejne.

Nicmene I v pripade flexibilniho homeoffice je to v principu schwarz system a puvodni zamestnavatel s vasim prechodem na OSVC nemusi souhlasit.

Zaroven pro vas jako obchodniho partnera a ne zamestnance pak uz nebudou k dispozici veci jako nahrady mzdy za nemoc a dovolenou apod.

Pokud si nechate HPP a k tomu se stanete OSVC "bokem", muzete vasi cinnost nahlasit jako vedlejsi a pak v prvnim roce neplatite zalohy na zdravotni a socialni pojisteni, z hlediska kratkodobeho casflow pomerne prijemne.

Dalsi komplikace, ktera muze nastat - pokud by vas prijem "bokem" cinil 33k (a tedy predpokladejme pripadny prijem na fakturu z vasi stavajici cinnosti jeste vyssi), tak je velmi pravdepodobne, ze byste nejpozdeji do roka stal povinnym platcem DPH - to krome zvysene administrativy znamena problem, pokud je nekdo z vasich stavajicich odberatelu neplatce (budto musite cenu o DPH navysit - pro neho jste o 21pct drazsi, nebo to vzit na sebe, ale pak o DPH snizit vas realny vydelek).

• 26. 10. 2016 20:39

Milan (neregistrovaný) 89.24.125.---

Pokud máte zaměstnání na HPP a chcete si přivydělat jako vedlejší OSVČ (tj. čistý příjem z OSVČ je nižší než čistý příjem z HPP), pak nevidím problém:
      1) Fakturujete bez DPH např. těch 25tis měsíčně
      2) Pokud je to pro vás výhodné, uplatněte výdajový paušál. Ideální např. pro práce na počítači, kde jsou náklady minimální a můžete si tak uplatnit výdaje ve výši 60% z čistého příjmu. To můžete uplatňovat pokud roční příjem nepřekročí 1,2mil Kč. Pokud uplatňujete výdaje procentem a jste plná OSVČ, nemůžete si ve svém daňovém přiznání uplatnit slevu na manželku a děti... i proto je výhodné zůstat na HPP a držet příjmy z vedlejšího OSVČ pod úrovní příjmů z HPP.
      3) Plátcem se stanete, pokud byste překročil 1mil obrat za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Ani s těmi 33tis měsíčně to nemáte šanci překročit.
      4) vedlejší OSVČ nemusí platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. V reálu na sociálním pojištění nezaplatíte nic, pokud nepřekročíte určitou rozhodnou hranici čistých příjmů, ale tu s 25tis vyfakturovaných měsíčně překročíte. Zdravotní pojištění se podle určeného základu dle výše ročního příjmu doměřuje vždy.

• 26. 10. 2016 20:43

Milan (neregistrovaný) 89.24.125.---

Ještě poznámka k vedlejšímu OSVČ... zaměstnavatele se nemusíte vůbec ptát a ani žádat o písemné svolení v případě, že ta činnost OSVČ nebude stejného druhu, jako činnost vašeho zamšstnavatele. Tj. jestli pracujete jako skladník a budete si přivydělávat tvorbou webovek, tak do toho zaměstnavateli není nic. Pokud ale děláte jako programátor pro firmu, která dělá webovky, tak to musíte získat písemný souhlas...

• 26. 10. 2016 23:41

Eva (neregistrovaný) 46.252.233.---

U firmy A pracujete na HPP, zatímco pro firmu B se chystáte pracovat jako OSVČ.

Tím, že si pořídíte živnostenský list, se automaticky nezruší pracovní smlouva, kterou máte uzavřenou s firmou A. Takže pokud nedáte výpověď, budete ve firmě A stále zaměstnancem, za stejných podmínek jako doposud, i mzdu budete mít stále stejnou. To, že máte živnostenský list, firmu A nezajímá, protože pro ně na živnosťák nepracujete. Takže ten, kdo vám tvrdí, že v pracovním poměru budete dostávat jinou mzdu jen proto, že vám bylo přiděleno IČO, slušně řečeno nemá pravdu.

Kdybyste chtěl u firmy A skončit práci zaměstnance a začít pro ně pracovat coby OSVČ, musíte nejdříve ukončit stávající pracovní poměr a pak se s nimi dohodnout na spolupráci coby OSVČ. Jestli byste od nich v takovém případě dostával obnosy ve výši vaší dosavadní hrubé nebo superhrubé mzdy, to záleží na tom, jak byste se s firmou A dohodl. Žádnou částku od nich nedostanete automaticky, výši odměny si musíte jakožto podnikatel dohodnout se svým zákazníkem a může to být částka úplně jiná, než je vaše současná mzda.

• 27. 10. 2016 0:14

ivzez

Práce "bokem jako OSVČ" je Švarc systém, za který hrozí pokuta Vám i "zaměstnavateli".

Pozor:
      Nezáleží na tom, jaký druh práce pro svého hlavního zaměstnavatele vykonáváte,
      ale na tom, v jaké oblasti působí Váš zaměstnavatel (zjistíte v rejstříku).

Pokud by nový „zaměstnavatel“ působil ve stejné oblasti, jako zaměstnavatel stávající,
      potřeboval byste před založením živnosti písemní souhlas zaměstnavatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).