Hlavní navigace

loňská dovolená

  • (neregistrovaný) 213.168.171.---

    8. 10. 2006 12:56

    Do kdy je možno čerpat loňsakou dovolenou? V případě nevyčerpání už není možné proplacení? Je zaměstnavatel povinnen nařídit zaměstnanci čerpání aby dovolená nepropadla?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 10. 2006 15:31

      eva k. (neregistrovaný) 82.99.140.---

      Re: loňská dovolená
      Neurčí-li nebo neumožní-li zaměstnavatel zaměstnanci čerpání loňské dovolené (tedy z roku 2005) ani do 31. října 2006, může zaměstnanec 1. listopadu sám nastoupit tuto dovolenou i bez souhlasu zaměstnavatele. Pokud tímto způsobem nevyčerpá dovolenou z r.2005 ani do konce roku 2006, nárok na tuto dovolenou zaniká. Zaměstnanec však může uplatňovat nárok na náhradu škody ve výši průměrného výdělku. Tomuto řešení bych se však raději vyhnula.Klasické proplácení dovolené již tedy není možné, pouze v případě skončení pracovního poměru.

      Z toho plyne, že zaměstnavatel byl měl mít povinnost nařídit čerpání loňské dovolené nejpozději do 31.10. násl.roku, i když její čerpání určí třeba až na období konce roku.

    • 9. 10. 2006 6:17

      Adéla (neregistrovaný) 195.113.198.---

      Re: loňská dovolená
      To co uvádíte mapuje dovolenou při celkovém nároku 20 dnů. Pokud máte v organizaci týden navíc, tak ten týden na požádání musí zaměstnavatel převést do roku 2006 a pokud o převedení nepožádáte ta v lednu 2007 těch 5 dnů proplatit. § 109 odst. 2 věta první a pátá

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).