Hlavní navigace

Společník a jeho odměna

  • (neregistrovaný) 80.188.117.---

    9. 10. 2006 17:27

    Prosím o pomoc s následující situací:
    Společník má ŽL na stejnou činnost jako s.r.o. Firma funguje od března a společníkovi nebyla za jeho práci vyplacena zatím žádná odměna.
    Společník nepracuje v sídle společnosti, ale ve své kanceláři, za kterou platí nájem a veškeré poplatky s tím spojené (telefon, internet,...). Nyní chce zaplatit cca 80 tis. (tato částka obsahuje práci + nájem v kanceláři, telefony, atd...)
    Jak mám situaci správně vyřešit? Vím, že když má ŽL na stejnou činnost jako s.r.o., nemůže vystavit společnosti fakturu (resp. může, ale může to být úřady posouzeno jako závislá činnost).
    Napadla mě následující řešení, ale narazila jsem na nějaké otázky:
    1) Společníkovi vyplatím jednorázově odměnu 80 tis. (zdaním jako mzdu, odvedu soc. a zdravotní)
    --- zde mi přijde nesmysluplné, že budeme platit odvody i z provozních nákladů (kancelář, telefon) nejenom z práce
    2) Vyplatím odměnu za práci pro společnost v obd. 3-9/06 a společník nám přefakturuje za toto období jeho provozní náklady
    --- nemůže zde hrozit nebezpečí od FÚ, že odměnu vyplácíme až teď najednou za měsíce 3-9/06 a neplatili jsme měsíčně zálohy na daň nebo něco podobného?
    Děkuji za jakýkoli názor. Už si nevím rady. Od příštího měsíce by měl být zaměstnán a nájemní smlouva za kancelář přecházet na naší společnost, ale nevím co s tím obdobím do teď...

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 10. 2006 21:13

      béďa (neregistrovaný) 89.31.40.---

      Re: Společník a jeho odměna
      Já myslím, že když Vám to normálně nafakturuje, tak je to v pořádku a pokud se obáváte švarc-systému tak ten už snad nikdo řešit nebude, když se ruší od 1. 1. 07....raději vyčkejte dalších příspěvků

    • 10. 10. 2006 7:35

      Petra (neregistrovaný) 80.188.117.---

      Re: Společník a jeho odměna
      no já vycházím z § 6/1/b Zákona o daních z příjmů: "závislou činností jsou příjmy za práci členů družstev, společníků a jednatelů společností s ručením omezeným a komanditistů komanditních společností, a to i když nejsou povinni při výkonu práce pro družstvo nebo společnost dbát příkazů plátce"
      chápu to tak, že společníkovu práci musím považovat za závislou činnost...
      máte s tím někdo zkušenosti?
      mohla bych společníkovi vyplatit odměnu za práci na projektu a nechat si od něj přefakturovat náklady? není zde pak problém v tom, že odměna nebyla vyplácena měsíčně (nebylo odváděno SP, ZP ani záloha na daň z příjmu)?
      někde zde v příspěvcích jsem četla, že pokud společnost nevyplácí společníkovi odměnu nemůže mu ani proplácet cestovné, telefony, apod...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).