Hlavní navigace

Souběh hlavního PP a práce OSVČ

• (neregistrovaný) 194.71.173.---

7. 11. 2016 11:01

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat, pokud pracuji cca 4 měsíce jako OSVČ, platím zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Nyní budu nastupovat na částečný pracovní úvazek do zaměstnání, práci OSVČ (jiný obor) budu vykonávat jako druhořadou. Budu nadále platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění i když za mne bude tyto zálohy nově odvádět i zaměstnavatel? Mám to nahlásit pojišťovny nahlásit? Děkuji moc za odpověď, Vlaďka Kašparová.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 11. 2016 11:23

Hana (neregistrovaný) 89.24.243.---

Bez ohledu nato, že za Vás bude obojí pojištění odvádět zaměstnavatel, tak pro Vaši činnost OSVČ se nic nezmění. Hlásit to nikam nemusíte, vše vyúčtujete v přehledech za rok 2016. Jenom upozorňuji, že pokud bude Váš měsíční příjem v zaměstnání nižší než minimální mzda, tak Vám bude zaměstnavatel s největší pravděpodobností počítat odvod na zdr.pojištění z minim.mzdy a ne z dosaženého příjmu.

• 7. 11. 2016 15:02

Vlaďka (neregistrovaný) 194.71.173.---

Dobré odpoledne, děkuji Vám za odpověď. Prosím ještě o ujasnění, byly mi stanoveny minimální zálohy na pojištění, teď budu činnost OSVČ vykonávat pouze okrajově, tudíž budu stejně platit ty minimální zálohy? Ještě jednou moc děkuji za dovysvětlení, Vlaďka Kašparová

• 7. 11. 2016 15:50

Hana (neregistrovaný) 89.24.243.---

Pokud si na OSSZ nepožádáte o změnu z hlavní činnosti na vedlejší, tak budete nynější zálohy platit až do podání přehledu a tam se to potom proúčtuje..

• 16. 11. 2016 15:31

ivzez

Podle mne bude záležet na tom, kolik si v zaměstnání vyděláte. Bude-li Váš příjem i při zkráceném úvazku tak velký, aby se
      z něj zdravotní pojištění odvedlo ve výši odpovídající alespoň minimální mzdě, budete moci SVČ změnit z hlavní na vedlejší.
      Bude-li příjem ze zaměstnání nižší, zůstane Vám SVČ jako hlavní. Doložíte-li zaměstnavateli, že zdravotní pojištění odvádíte
      jako OSVČ, nebudete muset zdravotní pojištění v zaměstnání doplácet (sociální pojištění se v zaměstnání nedoplácí).

Pozor na to, že podle zákoníku práce nesmíte konkurovat zaměstnavateli.
      Zjistěte si předem v rejstříku, v kterých oborech působí zaměstnavatel. Nejde o Váš druh práce, nýbrž o působení
      zaměstnavatele. Pokud by obor byl stejný, budete k SVČ potřebovat písemný souhlas zaměstnavatele.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).