Hlavní navigace

Dědictví - poradí někdo?

• (neregistrovaný) 89.24.4.---

10. 10. 2006 8:26

Dobrý den,

omlouvám se za neúčetní dotaz, ale vím, že se diskuse účastní
    lidé z různých oborů, tak třeba někdo bude vědět odpověď.

Zemřel mi otec, jsem předvolaný k notářce k projednání dědictví.
    Majetek neměl žádný, pravděpodobně měl, ale nějaké dluhy - nevím zatím přesně v jaké výši. Jsem jediný přímý dědic.
    Pokud odmítnu dědictví, vzdávám se tím automaticky dědictví i po
    mých prarodičích? Jaký podíl z budoucího dědictví po prarodičích mi případně náleží - stejný jako mému otci, nebo jinný
    ( jako ostatním vnukům )? Když dědictví příjmu, bude po mně někdo vymáhat otcovi dluhy i když nic nezdědím?

Vím, že to je hodně otázek najednou. Pokud mi někdo odpoví, alespoň na nějakou z nich budu moc vděčný.

Za odpovědi děkuji. Jarda

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2006 9:15

právník (neregistrovaný) 193.179.187.---

Re: Dědictví - poradí někdo?
      Ne/odmítnutí dědictví je nevratné. Dědictví odmítnete ústně u soudu nebo písemně soudu, nikoliv již u notáře/i. Počkejte s tím na soupis majetku a dluhů a uvidíte. Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí. Je-li dědictví předluženo, mohou se dědici s věřiteli dohodnout, že jim dědictví přenechají k úhradě dluhů. Soud tuto dohodu schválí, neodporuje-li zákonu nebo dobrým mravům. Nedojde-li k dohodě mezi dědici a věřiteli, řídí se povinnost dědiců plnit tyto dluhy ustanoveními občanského soudního řádu o likvidaci dědictví. Dědici přitom neodpovídají věřitelům, kteří své pohledávky neoznámili přesto, že je k tomu soud na návrh dědiců vyzvalo, pokud je uspokojením pohledávek ostatních věřitelů cena jimi nabytého dědictví vyčerpána. Ohledně Vašeho dědění po prarodičích nevím, kontaktujte právníka nebo se zeptejte rovnou notáře.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).