Hlavní navigace

Druhá mateřská dovolená, prosím o pomoc

• (neregistrovaný) 82.142.74.---

10. 10. 2006 10:22

Dobrý den,
    jsem na RD, syn má 3 roky. Zároveň jsem těhotná a termín porodu mám 20.2.2007.
    Jaká je rozhodná doba pro výpočet mateřské dovolené nyní a budu mít na druhou mateřskou vlastně nárok, když má syn již více než 3 roky? Abych neztratila nárok na pobírání mateřské dovolené (28 týdnů), tak bych podle všeho měla nastoupit na neschopenku. Ale ráda bych se do práce po druhé mateřské vrátila, tak bych tuto variantu nerada podstupovala (nyní jsem požádala o další rodičovskou dovolenou do 4 let věku dítěte a byla mi schválena).
    Mohl by mi někdo poradit, co se stane, když na neschopenku nastoupím, na co budu mít nárok (plat mám dle smlouvy 29000Kč)? Pokud na nemocenskou nenastoupím, na co budu mít nárok? Až po porodu rovnou na rodičovský příspěvek?Nebo se pletu a budu normálně pobírat mateřskou jako při první těhotenství? Děkuji za pomoc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2006 10:32

Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

Re: Druhá mateřská dovolená, prosím o po
      Musím upřesnit, že jste nemohla požádat o další rodičovskou dovolenou, protože ta je pouze do 3 let věku dítěte a ani o den déle. To, o co jste požádala,je neplacené volno. Takže nyní jste na neplaceném volnu na dobu, o kterou jste si požádala, to zanemná, že jste stále zaměstnancem. Na nemocenskou byste teď nárok neměla, protože povolené neplacené volno se nemocenskou nepřerušuje. To byste se nejprve musela ze zaměstnavatelem domluvit na ukončení neplaceného volna a nástupu do práce a teprve poté omarodit. Na mateřskou nastoupíte v rozmezí 8 - 6 týdnů před předpokládaným datem porodu a budete mít nárok na mateřské dávky. Výše mateřských dávek se počítá z výdělků 12 měsíců před měsícem nástupu na mateřskou, ale protože v předešlých 12 měsících se nenalezne žádný výdělek, pak se půjde vždy o 3 měsíce dozadu, až se na nějaký výdělek a odpracovanou dobu narazí.

• 10. 10. 2006 10:56

Martina (neregistrovaný) 82.142.74.---

Také jsem si myslela, že to tak bude, tedy že 6 týdnů před porodem nastoupím na mateřskou a odhlásím se z rodičovské dovolené. Ale teď mi tu vysvětlovala účetní, že takhle by se to dělalo jen pokud porodím do 3 let. Teď mi prý budou vyplácet jen nejnižší možnou nemocenskou a ne tu, z mého původního platu. Má pravdu? Já už jí moc nevěřím, protože mne podobně chtěla připravit i o dovolenou po mateřské a tvrdila mi, že si jí prostě vybrat nemůžu a že mi propadá...... No a s tím pojmem další rodičovská dovolená do 4 let věku dítěte je to také její nápad....

• 10. 10. 2006 14:06

DD (neregistrovaný) 217.112.168.---

Máte nárok na mateřskou dovolenou ve vypočtené výši z původního platu. Nejnižší byste měla, kdybyste ukončila prac.poměr a nikde nepracovala

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).