Hlavní navigace

matka na RD a výpověď zaměstnavatele ?

  • (neregistrovaný) 82.142.65.---

    11. 10. 2006 8:36

    Dobrý den, ráda bych se poradila, zda myslím dobře - matka na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte. tři roky skončí v dubnu 2007. Je chráněná před výpovědí ze strany zaměstnavatele (krom 46 1 f ?) Namísto ní nastoupia do prac.poměru jiná zaměstnankyně na dobu určitou.Organizace již nemá v úmyslu po ukončení RD bývalou zaměstnankyni zaměstnat (neosvědčila se) .Lze s ní ukončit prac.poměr během rodič.dovolené? Určitě by šla dohoda,ale to by byla hloupá,kdyby na to přistoupila,zaměstnavatel se nebrání odstupnému,ale může jí dat pro nadbytečnost,když je na rodičovské dovolené? Domnívám se, že ne viz § 48 d) zákaz výpovědi ženě na rodičovské dovolené, zákaz se netýká 46 1 a) a b), tzn. že během RD ji nelze propustit pro nadbytečnost - pouze dohoda § 43. Je to prosím tak? A vůbec lze pak po uplynutí 3 let použít § 46 1c) když organizace místo nezrušila ?? Díky moc !

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2006 23:20

      Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

      Re: matka na RD a výpověď zaměstnavatele
      Není možná výpověď pro nadbytečnost, pokud pečuje o dítě do 3 let. Jedině se dohodnout. Až bude mít dítě 3 roky, tak ano. Takže počkejte, zda bude chtít nastoupit po rodičovské (až dítě bude mít 3 roky) nebo zda bude chtít být ještě doma. V tom případě by si musela zažádat o neplacené volno, které ji ale zaměstnavatel nemusí povolit, takže by jí samotné nezbylo, než se s Vámi dohodnout na ukončení (bez odstupného). Tu výpověď jí stejně můžete dát, až dítě bude mít 3 roky, takže pak uvidíte, zda to bude nutné.

    • 12. 10. 2006 7:25

      anonym (neregistrovaný) 82.142.65.---

      Re: matka na RD a výpověď zaměstnavatele
      Díky, jen pro doplnění - mate mne 46 1c) pro nadbytečnost použít po 3 letech nemůžu,protože místo zrušené není, ale lze na toto vztáhnout jiné organzační důvody ? A za druhé-pokud by se nyní se zaměstnavatelem dohodla a zaměstnavatel by jí vyplatil odměnu ve výši 2měs.odstupného), výp.důvod § 43 - v pořádku ? Zaměstnavatel ví, že ji ani po 3 letech nechce zaměstnávat,pokud by jí po 3 letech nepovolil neplacené volno, nemusí jí dát výpověď pro nadbytečnost ??Pokud ona nebude souhlasit s dohodou ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).