Hlavní navigace

Neuznání pracovního úrazu

  • (neregistrovaný) 109.81.211.---

    10. 11. 2016 11:31

    Dobrý den. Zaměstnavatel neuznává Můj úraz v zaměstnání jako pracovní. Utrpěl jsem zranění ruky když nebyla linka zabezpečena. Dle něj nedošlo k jejich pochybení. Na druhý den již u linky byla namontována bezpečnostní závora. Dále do knihy zapsal výpověď svědkyně která není pravda. Moje vysvětlení nikoho nezajímá. Do knihy mé vysvětlení nebylo zapsáno jelikož jsem byl převezen do nemocnice kde jsem strávil 6 dnů a podrobil se operaci ruky. Pracovník z bezpečnosti se mnou nic ne konzultoval a ani vedení. Poslali za mnou pouze koordinátora s jasný rozhodnuti , že si za vše mohu sám. Nic jsem zatím nepodepsal jelikož s tím nesouhlasím. Bylo mi sděleno, že je to jedno, že nic podepsaného nepotřebují a nahlásí vše na Inspektorát práce. Mam nějakou šanci se bránit. Léčba si vyžádá dle odhadu cca 10 týdnů. Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2016 17:44

      Návštěvník (neregistrovaný) 93.91.149.---

      V každém případě jde o úraz pracovní - viz definice takového úrazu v zákoníku práce ! Zaměstnavatel se může (dle příslušných § zákoníku práce) zprostit zodpovědnosti částečně nebo zcela ... Legislativa - tedy ZP - to přesně přesně specifikuje kdy a za jakých podmínek je to možné ! Možná si ale tazatel plete pojem "uznání pracovního úrazu" a "odškodnění pracovního úrazu" ?!
      Neznám podrobnosti situace, ale nezdá se mi, že by úraz nebyl uznán jako pracovní, spíše se zaměstnavatel brání vyplatit odškodnění ?! Jinak pokud nebude úraz brán jako pracovní, má zaměstnanec možnost řešit spor soudní cestou, kdy se bude postupovat podle (nového) občanského zákoníku !

    • 11. 11. 2016 7:13

      Hana (neregistrovaný) 89.24.243.---

      Všechny složky náhrady za pracovní úraz refunduje pojišťovna, u které zaměstnavatel platí zákonné pojištění, firmu to vlastní odškodnění nestojí nic,

    • 11. 11. 2016 10:54

      Návštěvník (neregistrovaný) 93.91.149.---

      Znám z praxe situace, kdy je zaměstnavatelem kráceno odškodnění ve znění zákoníku práce ... Spíše mi šlo v odpovědi upozornit na možné pomíchání co se týká uznání úrazu a krácení / nekrácení odškodnění ! To se zřejmě stalo tazateli, pochybuji totiž, že by zaměstnavatel neuznal úraz pracovníkovi na stroji jako pracovní !!

    • 11. 11. 2016 11:19

      Roman (neregistrovaný) 46.135.112.---

      Dobrý den.
      Nemám s tímto žádné zkušenosti.
      Jsem zaměstnán pod pracovní agenturou a jejich koordinátor mi sdělil a přinesl k podpisu zpráva o úraze a kopii z knihy úrazů kde bylo sděleno že jsem porušil bezpečnostní podmínky což z mého pohledu není pravda.  Mám tedy pracovní agentuře tyto doklady podepsat. Děkuji

    • 11. 11. 2016 12:16

      Návštěvník (neregistrovaný) 93.91.149.---

      Dobrý den, Romane !
      Takže po tomto příspěvku je jasné, že úraz je uznán jako pracovní (viz záznam v knize úrazů a protokol o úrazu dle NV č.201/2010 Sb.), ale zaměstnavatel se chce bránit, jak jsem psal výše - pro porušení bezpečnosti práce chce krátit odškodnění.
      K této problematice doplním :
      Dle ustanovení § 269 zákoníku práce (ZP) zaměstnavatel je povinen nahradit za škodu vzniklou prac.úrazem, jestliže škoda vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Dle ustanovení § 270 ZP se zaměstnavatel zprostí odpovědnosti zcela nebo zčásti za podmínek tam stanovených. Zprostí-li se zaměstnavatel odpovědnosti zčásti, určí zaměstnavatel část škody, kterou nese zaměstnanec, podle míry jeho zavinění;v případě uvedeném v odstavci 2 písm.b) uhradí zaměstnavatel alespoň třetinu škody.

      Doporučuji najít si (aktuální) text zákoníku práce, pročíst §§ 269-270 a pokud si přesvědčen, že jsi nic neporušil, zbývá pouze soudní cesta přes právníka, řešit soudní spor dle občanského zákoníku.

    • 11. 11. 2016 13:10

      Hana (neregistrovaný) 89.24.243.---

      Pro Romana :  Co třeba případní svědci ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).