Hlavní navigace

Plátce požaduje DIČ od neplátce

• (neregistrovaný) 89.248.248.---

10. 11. 2016 12:03

Dobrý den,
    rád bych se zeptal na to, zda má podnikatel - fyzická osoba, neplátce DPH, která prodala zboží plátci DPH, povinnost na jeho žádost sdělit mu svoje DIČ, což je vlastně RČ. Děkuji.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 11. 2016 15:20

Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

Pokud neplátce nakoupil od plátce něco za víc než 10.000 Kč, tak by ten plátce mohl potřebovat jeho DIČ kvůli kontrolnímu hlášení k DPH. Musí v něm uvádět všechny doklady na více než 10.000 Kč jednotlivě, přičemž u každého zákazníka, který je podnikatel, musí uvést jeho DIČ, i když dotyčný není plátce. Ale vy se můžete rozhodnout, že mu svoje DIČ nesdělíte, a on pak tento doklad musí do kontrolního hlášení uvést tak, jako by to prodával soukromé osobě - nepodnikateli.

• 10. 11. 2016 18:16

Tomáš (neregistrovaný) 89.248.248.---

Ono je to naopak - já jako neplátce prodávám zboží plátci a on chce po mně mé DIČ... on si můj doklad, jakožto doklad od neplátce do kontrolního hlášení dát přece nemůže, já daňový doklad nevystavuji, pouze jednoduchý doklad o koupi, kde mám povinnost jako živnostník (ne jako firma) uvést maximálně své jméno, IČ, název zboží, datum, částku atd...

• 11. 11. 2016 8:57

Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

V tom případě je to trouba. Vaše DIČ mu k ničemu není, na nic ho nepotřebuje. Nějak mu to slušně vysvětlete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).