Hlavní navigace

Přestupkový zákon - platnost

  • (neregistrovaný)

    11. 10. 2006 18:55

    Dobrý večer.
    Neumíte někdo poradit s přestupkovým zákonem ? Dostal jsem předvolání k podání vysvětlení. Konkrétně se jedná o porušení zákona o o provozu na pozemních komunikacích, ke kterému došlo údajně 19.5.2006. Přestupek bude projednáván 30.10.2006.Zajímal by mne názor na to, zda bude přestupek posuzován podle zákona platného před 1.7.2006. tedy před platností nových pravidel a trestů včetně bodového hodnocení. Zaráží mne odstavec 2 § 7 zákona o přestupcích 200/1990, kde se píše, že pachateli lze uložit taková sankce, kterou povoluje zákon účinný v době, kdy se o přestupku r o z h o d u j e. To by znamenalo uložit trest podle novely platné od 1.7.2006 ?
    Díky za názor.
    P.S. Samozřejmě pominu to, že si nejsem žádného přestupku vědom a jsem zvědav, co na mne vytáhnou.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 11. 10. 2006 19:57

      1234 (neregistrovaný)

      Re: Přestupkový zákon - platnost
      rád vás po dlouhé době vidím:-)
      asi to nebude tak horké, protože jestli to opravdu v tomto znění v 200/90 je, odporuje to našemu právnímu řádu. různá znění správních předpisů platí podle toho, co je pro osobu výhodnější, hmotné předpisy pro dobu, kdy k "tomu" došlo.

    • 12. 10. 2006 7:05

      graver (neregistrovaný)

      Re: Přestupkový zákon - platnost
      Přestupkový zákon imho opravdu nelze aplikovat zpětně. §7/2 bych si vykládal spíš naopak - o přestupku se rozhoduje v okamžiku, kdy je zjištěn, nikoliv kdy je následně projednáván, tzn. měla by vám být uložena sankce dle "minulé" verze.
      Jinými slovy: "rozhodnout o přestupku" znamená klasifikovat určitou situaci jako přestupek, nikoliv rozhodnout o jeho následcích a řešení.
      Jen můj názor.

    • 12. 10. 2006 8:00

      Docent (neregistrovaný)

      Re: Přestupkový zákon - platnost
      Aha, to je dobrý názor, tedy 19.5.2006 bylo rozhodnuto, že byl spáchán přestupek, projednáváno bude 30.10.2006, tedy sankce podle znění k 19.5.2006. Má to logiku, díky za názor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).