Hlavní navigace

Faktura společníka na s.r.o. - paní bdm

  • (neregistrovaný) 80.188.117.---

    12. 10. 2006 10:42

    Jak prosím vyřešit když společník-živnostník odvede pro společnost nějakou práci, pokud má stejný předmět podnikání jako s.r.o.?
    Vypočítal to na cca 100 tis. a obsahuje to jeho práci, materiál a ostatní náklady (rozpočítaný nájem, telefony, cesty). Společníkovi není vyplácena žádná odměna ani není zaměstnancem.
    Vím, že to může být posuzováno jako závislá činnost, tak jak to vyřešit.
    Přijde mi nesmysl odvádět sociální pojištění z celé částky pokud obsahuje i materiál, nájem, atd... Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 10. 2006 12:45

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Faktura společníka na s.r.o. - paní
      *** Ano, je tu to nebezpečí (a velké :-)), že jeho příjem bude posouzen jako závislá činnost a máte pravdu, že je nesmysl ze všeho odvádět soc. a zdr. Nevím, co všechno si nárokuje, ale jeho požadavek bych určitě rozdělila. Dala bych odměnu, která bude podléhat odvodům - a tím ho z pohledu ZDP zařadíte pod zaměstnance - ale jen takovou, která by stála za ty odvody :-))) A když už ho budete mít v pozici zaměstnance, pak další nároky, které jako zaměstnanec může mít (hovorné, cestovní náhrady,.....) Další vyčlenění toho materiálu - snad by nebyl problém jej společnosti prodat, ne? U toho nájmu nevím - co je to za nájem? Rozkouskujte (to je slovo) mu to, ať to vyjde co nejlíp.. ***

    • 12. 10. 2006 13:06

      Petra (neregistrovaný) 80.188.117.---

      Re: Faktura společníka na s.r.o. - paní
      Má kancelář, za kterou platí nájem (smlouva na OSVČ), ale dělá tam vlastně jen práci pro společnost, takže by chtěl nájemné proplatit (musím říct, že oprávněně, jelikož práci kterou dělal je prostorově náročná a v sídle společnosti by neměl šanci). Nevím jestli něco takového vůbec jde.
      Problém je, že ty náklady jsou za uplynulý cca půlrok. Může si je dát s.r.o. do nákladů když vyplatí odměnu jednorázově až teď?
      A jak by je měla proplatit? Stačí když to společník vyfakturuje nyní zpětně (rozpočte nájem a telefony dle skutečných nákladů) nebo musí navíc prokázat zaplacené faktury, apod.

    • 12. 10. 2006 13:31

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Faktura společníka na s.r.o. - paní
      *** U toho pronájmu spíše než to uhrávat na nějaké přefakturace, byť oprávněné, bych raději volila další pronájem = podnájem - z FO na SRO - je to podle mě jasnější a průhlednější. Že je odměna až teď, by vadit nemělo. Má ten společník nějakou smlouvu (obchodní) se společností? Pokud ne, pak bych ji udělala a všechny ty podmínky práce a odměňování bych tam dala. On si jen musí dát pozor, co u něj bude předmětem příjmu FO a co souvisí se závislou činností a může být osvobozeno (§6/7). Čím víc konkrétního bude v té smlouvě se společností a ošetřeno třeba vnitřní směrnicí, tím líp. ***

    • 12. 10. 2006 14:15

      Petra (neregistrovaný) 80.188.117.---

      Re: Faktura společníka na s.r.o. - paní
      On je v tom pronájmu problém, že společník má ve smlouvě s vlastníkem nemovitosti, že nebude prostory pronajímat třetí osobě.
      Ale děkuji za odpovědi. Vyřeším to nějak zpětně smluvně.
      Celé se to teď zkomplikovalo. Jednatel to myslel tak, že až společník udělá celý projekt, vystaví společník na s.r.o. fakturu, kde vše zahrne do ceny za odvedenou práci, nicméně teď jsme narazili na ten proklatý paragraf 6/1/b ZDP... Vím, že jste tu už hodněkrát řešila, proto jsem se s tím dotazem obrátila na Vás.
      Budu se muset nad tím ještě zamyslet, jak to celé provést. Obecně ale myslím, že rozdělit práci (tu zdanit jako závislou činnost) a náklady by mělo být správně, že?

    • 12. 10. 2006 14:22

      bdm (neregistrovaný) 62.209.201.---

      Re: Faktura společníka na s.r.o. - paní
      *** Určitě :-) Ono by bylo nejjednodušší to celé dát jako odměnu ale kdo by to, proboha, platil? :-)))) Odměnu mu určitě dejte a pak se na něj podívejte jako na zaměstnance, který pro Vás dělá ale jinde než v sídle firmy. A všechno, co byste dali zaměstnanci a bylo by pro něj osvobozeno, mu dejte. ***

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).