Hlavní navigace

Náklady roku 2015

 • (neregistrovaný) 88.208.94.---

  15. 11. 2016 13:12

  Dobrý den,

  Špatně zaúčtovaný majetek v roce 2015. Auto zaúčtováno jako finanční majetek (do nákladů),jedna se však o úvěr a mělo se účtovat na 022 (hmotný majetek a s tím související odpisy). A dále technické zhodnocení budovy, to stejné, zaúčtováno v nákladech a mělo být na 022.

  Je možná oprava těchto nákladů - zrušení nákladů z roku 2015 a zaúčtování na správné účty, zaúčtování odpisů atd.Je nutné opravné daňové přiznání atd.

  Mockrát děkuji za odpověď   JM

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2016 14:50

   bez přezdívky

   Dobrý den paní Mrázková,

   chybně zaúčtované položky je nutno opravit v souladu s vydanými interními účetními doklady. Doúčtování majetku provedete do běžného období, tedy do roku 2016, do uzavřeného účetnictví roku 2015 nelze zasahovat. Po zařazení majetku na účet 022 doúčtujete účetní odpisy + oprávky dle odpisového plánu. Daňové odpisy roku 2015 je možno uplatnit jen skrze dodatečné daňové přiznání. Uplatňování DAŇOVÝCH odpisů je ovšem právem, nikoliv povinností poplatníka, daňové odpisování je tedy možné zahájit až letos (jako daňový náklad roku 2015 bude uplatněn odpis ve výši pro první rok odpisování, v souladu se zákonem o daních z příjmů).

   Pokud jde o daňový základ roku 2015, je nutno respektovat následující:

   - jestliže byl vykázán základ daně nižší než měl být, potom je povinností poplatníka podat dodatečné daňové přiznání a daň doplatit,
   - jestliže by vykázán základ daně vyšší než měl být, poplatník má právo podat dodatečné DP.

   Vycházíme zde z daňového řádu, tedy zákona č. 280/2009 Sb.:

   § 141 Dodatečné daňové přiznání a dodatečné vyúčtování

   (1) Zjistí-li daňový subjekt, že daň má být vyšší než poslední známá daň, je povinen podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to zjistil, dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování a ve stejné lhůtě rozdílnou částku uhradit. Tato povinnost trvá, pokud běží lhůta pro stanovení daně. Poslední známá daň je výsledná daň, jak byla správcem daně dosud pravomocně stanovena v dosavadním průběhu daňového řízení o této dani.
   (2) Daňový subjekt je oprávněn ve lhůtě podle odstavce 1 podat dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování na daň nižší, než je poslední známá daň, jestliže daň byla stanovena v nesprávné výši; v tomto dodatečném daňovém přiznání nebo dodatečném vyúčtování nelze namítat vady postupu správce daně.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).