Hlavní navigace

Podnikání jako OSVČ na globálním trhu

 • (neregistrovaný) 85.207.216.---

  21. 11. 2016 1:34

  Ahoj lidi,
  budu velice rád, pokud někdo ví, jak to chodí ve světě podnikání. :) (já ještě nezačal)
  S mým partnerem rozjíždíme jeden webový portál, který se zaměřuje na hry a vše kolem toho. Nic takového ještě není a více to tu nehodlám rozebírat. Každopádně nechce se nám do s.r.o, tak uvažujeme o pouhém OSVČ s tím, že ho budu platit za jeho práci. Je ze Slovenska a tak by to bylo pro mě složité, jestli se nemýlím.

  Mám více otázek, jednou z nich je samotný předmět tohoto tématu:

  1. OSVČ podnikání s místem působnosti na celém světě? Není potřeba S.r.o?
  2. Jak na smluvní podmínky? Stačí v jednom jazyce? tj. anglickém?
  3. Jak na smlouvu o mlčenlivosti?
  4. Jak na smlouvu o vzájemné dohodě, kdo má kolik procent, kdyby se něco pokazilo a třeba mě partner zradil? (je programátor a má vše v jeho rukou)

  Berte v potaz, že nedávno jsem dokončil střední školu a nemám tolik zkušeností v tomto "oboru", čili se mi nesmějte za mé, možná trochu hloupé, otázky. :) Děkuji za všechny odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 11. 2016 9:24

   Lada (neregistrovaný) 90.179.215.---

   1) Není. A sídlo máte v ČR, ať už jsou vaši zákazníci odkudkoli.
   2) Neprovozuji e-shop, takže na toto by měl odpovědět někdo fundovanější. Ale předpokládám, že jakožto podnikatel se sídlem v ČR budete muset splňovat podmínky stanovené českými zákony a předpisy.
   3) Nevím, nikdy jsem neřešila. Nejjistější by bylo poradit se s právníkem; pokud to chcete zadarmo, tak si zkuste najít nějaký vzor na internetu, ale ten je bez záruky.
   4) Pokud ten druhý bude váš zaměstnanec, těžko se můžete dohodnout, kdo bude mít kolik procent. Vy jakožto OSVČ máte samozřejmě 100% a on jakožto zaměstnanec 0%. Procentní podíly ve firmě byste měli leda kdybyste byli spolumajitelé té firmy, což píšete, že nebudete. Pokud zaměstnanec způsobí zaměstnavateli škodu, tak po něm zaměstnavatel může chtít náhradu škody ve výši 4,5 násobku jeho hrubé mzdy.

  • 21. 11. 2016 15:18

   Jakub (neregistrovaný) 85.207.216.---

   Mnohokrát děkuji paní Lado :) Moc jste mi pomohla.

   PS: bylo mi řečeno, že na Slovensku při pořízení živnostenského oprávnění dostanete půl roku, možná dokonce i rok, zdarma hrazeno soc. a zdrav. pojištění. Je to pravda? Není něco podobného i v ČR?

  • 21. 11. 2016 22:31

   Lada (neregistrovaný) 46.252.233.---

   Netuším, jak je to na Slovensku, ale v ČR to takto rozhodně nefunguje.

   Pokud jste OSVČ hlavní, tak musíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění hned od začátku podnikání. Pokud byste byl OSVČ vedlejší, tak v prvním roce nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, ale po skončení toho roku si spočítáte, kolik máte na soc. a zdrav. pojištění za ten rok uhradit a zaplatíte to naráz. OSVČ vedlejší byste byl jedině kdybyste byl zároveň i někde zaměstnán, byl student, důchodce nebo byl na mateřské s dítětem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).