Hlavní navigace

matka,výstup §43 v souvisl.§46 1 c)

• (neregistrovaný) 82.142.65.---

13. 10. 2006 8:05

nějak jsem se do toho zamotala a stále mi to není jasné, můžete mě prosím zkontrolovat ?matka po rodič.dovolené do 3 let věku dítěte, zaměstnavatel ji nechce dále zaměstnávat. Možnosti:
    ona požádá o nepl.volno do 4 let, zaměstnavatel odmítne,ona dohodou ukončí. Další možnost: Pokud zaměstnavatel neschválí nepl.volno,ona si to rozmyslí a nastoupí do zaměstnání.Dáme výp.46 1c),nemáme pro ni práci, z důvodu překážek §130 je doma 3 měsíce za průměr a pak dostane 2nás.odstupného. Ale teď mi není jasné: pokud by se v tomto případě dohodla se zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou § 43 v souvislosti s 46 1c), skončí ihned, obdrží 2 násobek odstupného nebo 2násobek + 3nás.za výpovědní dobu ? V bývalém zaměstnání dostala tu druhou variantu a já ted nevím, zda to bylo na základě kolekt.smlouvy nebo ze zákona, to jsem ale ostuda. V současném zaměstnání není kolekt.smlouva, odstupné není zvýšeno. díky moc

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2006 16:06

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: matka,výstup §43 v souvisl.§46 1 c)
      Pokud skončí dohodou z organizačních důvodů tak, jak jste uvedla, má nárok ze zákona na dvouměsíční odstupné. Bude-li ji však chtít dát zaměstnavatel další platy ( nazýváte to 3 nás.za výpovědní dobu), může, protože mu ZP umožňuje zvýšit odstupné na kolik násobků chce. POdmínkou ale je,že to bude mít buď v kol.smlouvě nebo ve vnitřním předpisu-z toho vyplývá, že nebude-li to tam takto mít, nemůže jednotlivé zaměstnankyni odstupné zvýšit. Ale může jí zaplatit navíc částku ,která tomu bude odpovídat a to jinou formou , např. odměnou nebo prémií,nikoli formou odstupného. Na takovou jí ale nevzniká žádný právní nárok.

• 16. 10. 2006 10:15

anonym (neregistrovaný) 82.142.65.---

Re: matka,výstup §43 v souvisl.§46 1 c)
      to mi spadl kámen ze srdce, že jste mi to paní JiřinoH. potvrdila :) pořád jsem se v tom plácala, děkuji moc !!!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).