Hlavní navigace

Začátek OSVČ

• (neregistrovaný) 88.101.117.---

13. 10. 2006 13:46

Dobrý den, prosím o radu 21.8.2006 mám vydaný ŽL na fyzickou osobu. První faktury a příjem mám z 8.9.2006
    Chtěla jsem se zeptat zda již můžu do účetnictví použít fakturu za telefoní služby, která je za období 18.8.2006-19.9.2006 Dále jsem se chtěla zeptat, když tuto fakturu zaplatím z osobního čísla účtu, jak mám zdokladovat?
    Děkuji Jitka

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 10. 2006 14:07

Lenka (neregistrovaný) 193.179.245.---

Re: Začátek OSVČ
      Ahoj Jitko, pro platbu je vždy lepší mít zvlášť účet pro podnikání - stačí běžný účet (záleží také jak myslíš osobní účet. Jestli z tohoto účtu platíš i soukromé platby, které se podnikání netýkají nebo ne), nebo platit hotově. Finanční úřad nemá rád, když se platí z osobního účtu. Velice špatně se to potom dokladuje. Pokud jsi platila již z osobního účtu vykopíruj si výpisy z účtu a danou platbu bych zvýraznila. U telefonu je důležité, aby faktura byla na IČO a je lepší uplatňovat pouze procentuální část hovorů - jako pro účely podnikání. Záleží na tobě, jak se rozhodneš. Já bych pro daný měsíc použila menší procentuální náklad (můžeš se rozhodnout, že budeš pro podnikání využívat např. 50 % hovorů - to už záleží na tobě) a první měsíc využiješ např. jenom 30 %. Ale pokud opravdu využíváš 100 % pouze do podnikání, první měsíc bych pokrátila podle dnů.

• 13. 10. 2006 15:41

DITA (neregistrovaný) 80.82.146.---

Pokud 100% používá telefon pro podnikatelský účel (já mám dva telefony, pracovní a soukromý) nevidím důvod proč krátit dle dnů. OSVČ má podle zákona nárok na uplatnění nákladů pro podnikání až rok zpětně od začátku činnosti - nezačnete sjednávat obchody, schůzky a věnovat se klientům až od data ŽL, ale můžete v tom přece zaít již dříve - ono to nějaký čas trvá než se dá klientela dohromady. Bylo-li to skutečně jen pro podnikání, pak klidně 100%, obhájit na FÚ si to tak jako tak musíte sama.

• 13. 10. 2006 16:00

Jitka (neregistrovaný) 88.101.117.---

Děkuji Dito, taky si myslím, že můžu využívat tel. na příravu mého podnikání ještě před jejím zahájením. A můžete mi ještě poradit? Mám 2 běžné účty. Z jednoho se snažím platit vše co je kolem podnikání a pak si vždy k dokladu o zaplacení vytisknu příkaz zadaný v bance. Nyní mě to ovšem finančně nevyšlo a musela jsem použít pro platbu finance z druhého účtu (zdokladuji stejně jako u účtu který mám na podnikání). Myslíte že to nevadí?
      Děkuji za odpověď
      Jitka

• 13. 10. 2006 20:10

To používáte pro podnikání osobní účet? Tak to myslíte? V tom případě si nemyslím, že bude FÚ stačit příkaz k úhradě (nemluvě o tom, že to mají velmi neradi). Spíše použijte výpis z účtu, na kterém se zvýrazní platby, o které jde. Pokud jsem Váš dotaz pochopila jinak, klidně se znovu ozvěte.

• 15. 10. 2006 10:57

Jitka (neregistrovaný) 88.101.117.---

Dobrý den Dito,
      Ano na podnikání používám osobní účet. Účty mám vlastně dva a platím vždy z toho účtu na kterém mám více financí. Bude to asi dost nepřehledné co? , protože plateb je dost.
      Děkuji

>To používáte pro podnikání osobní účet? Tak to
      >myslíte? V tom případě si nemyslím, že bude FÚ stačit příkaz
      >k úhradě (nemluvě o tom, že to mají velmi neradi).
      >Spíše použijte výpis z účtu, na kterém se zvýrazní
      >platby, o které jde. Pokud jsem Váš dotaz pochopila jinak,
      >klidně se znovu ozvěte.

• 16. 10. 2006 23:12

Zdravím, tak to zřejmě nepřehledné bude. Je-li tam plateb moc (a ne jen ojedinělý případ) doporučuji dát do evidence všechny výpisy z účtů, do podnikání zapsat úhrady jež se podnikání týkají a ostatní-osobní dát jako nedaňový výdaj osobní. Pozor jen na poplatky za platby a vedení účtu - buď do nákladů poměrnou část nebo nedávat do daňových výdajů vůbec. Hezký den.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).