Hlavní navigace

Paušál a zemědělská výroba §7/1/a

  • (neregistrovaný)

    16. 10. 2006 17:58

    Moc prosím všechny chytré lidi, i když moc naděje si nedělám, až vysvětlím, o co mi jde...:

    Vím jistě, že před pokynem D-267 platilo, že pokud ZP (podnikající ne na základě ŽL) nepracoval na své půdě, ale pro někoho, nemohl uplatnit paušál podle §7/1/a, ale nižší podle §7/1/c. Vím to jistě, měla jsem k tomu pojednání, které nemohu najít a tomu mému známému zemědělci na základě toho někdy v dřívějších letech doměřili daň, sociálku a zdravotní (snížili paušál z 50% na 25%)

    Pokynem D-267 ty předpisy, vymezující zemědělskou výrobu, od roku 2005 neplatí. A já marně hledám, jestli platí nebo neplatí to vymezení, že zemědělský podnikatel, který nepracuje na své půdě, ale na půdě někoho jiného, má paušál 80%, 50%, 40% ?????

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 10. 2006 19:00

      Zuzik (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      Pokyn D-267 celkem jasně říká, kdo je zemědělským podnikatelem. Jsou to všichni,kdo mají potřebné osvědčení. Pak spadají do §7/1a a podle §2e odst. 4 zákona o zemědělství č.252/97Sb ve znění 85/04Sb jsou oprávněni rovněž poskytovat služby.... které souvisí se zem.výrobou.... Ten, kdo má příslušné osvědčení, podniká v zemědělství a má z něj příjmy, pak může uplatnit paušál podle §9 a) - 80%.

    • 16. 10. 2006 19:10

      Jana F. (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      *********************
      Zuziku moc děkuji za názor. Také v tom pokynu nenacházím tu dřívější podmínku pracovat na vlastní půdě a podobně. Jen jestli to není někde jinde :-((( Když to uvážíš, tak jsou spousty takových dělníků, kteří jen pro někoho pracují, jen se to obchází, aby za ně nebyly odvody, jako za zaměstnance... A že by tihle zamaskovaní námezdní pracovníci bylo posuzované jako zemědělský podnikatel s výhodným paušálem? Bylo by to pěkné :-) Jana F.
      ******************************

    • 16. 10. 2006 19:34

      Zuzik (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      No ono to není zas tak jednoduché, protože musí mít to osvědčení. Pokud ho nemá pak není zemědělec a pokud mu ho příslušný úřad vydal, pak už to jde mimo nás. Pokud Ti to nestačí, tak se zeptám těch svých ekologických zemědělců, co o tom ví. Zítra dělám zelenou naftu, tak je vyzpovídám.

    • 16. 10. 2006 19:45

      Jana F. (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      ****************
      Zuziku to bys byla zlatá :-) Osvědčení není problém, je to jednodušší než ŽL. Byl by to průšvih se v tomhle mýlit. Jak mu to před pár lety právě kvůli tomuhle doměřili, tak v tom jsem naštěstí nejela, ale bylo mi ho moc líto, doplácel spoustu peněz daně, sociálce...Jana F.
      ***********************************

    • 17. 10. 2006 13:17

      Jana F. (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      Ptala jsem se na FÚ, sice proti svým zásadám, ale zásadně s jednoduchým dotazem :-) - jestli zemědělec s osvědčením může paušál 80% i když nepracuje na vlastní půdě, ale pracuje pro někoho - odkázali mě na daňového poradce... Ale spíš mám pocit, že toho příslušná pracovnice ví ještě míň než já... Jana F.
      ************************

    • 17. 10. 2006 17:33

      1 (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      >>>
      >>>>Zuziku moc děkuji za názor. Také v tom pokynu
      >>>>nenacházím tu dřívější podmínku pracovat na vlastní
      >>>>půdě a
      >>>>podobně. Jen jestli to není někde jinde :-((( Když to
      >>>>uvážíš, tak jsou spousty takových dělníků, kteří jen
      >>>>pro
      >>>>někoho pracují, jen se to obchází, aby za ně nebyly
      >>>>odvody, jako za zaměstnance... A že by tihle
      >>>>zamaskovaní
      >>>>námezdní pracovníci bylo posuzované jako zemědělský
      >>>>podnikatel s výhodným paušálem? Bylo by to pěkné :-)
      >>>>Jana F.
      >>>>******************************
      >>>No ono to není zas tak jednoduché, protože musí mít
      >>>to
      >>>osvědčení. Pokud ho nemá pak není zemědělec a pokud
      >>>mu
      >>>ho příslušný úřad vydal, pak už to jde mimo nás.
      >>>Pokud
      >>>Ti to nestačí, tak se zeptám těch svých ekologických
      >>>zemědělců, co o tom ví. Zítra dělám zelenou naftu,
      >>>tak
      >>>je vyzpovídám.
      >>****************
      >>Zuziku to bys byla zlatá :-) Osvědčení není problém,
      >>je to jednodušší než ŽL. Byl by to průšvih se v
      >>tomhle
      >>mýlit. Jak mu to před pár lety právě kvůli tomuhle
      >>doměřili, tak v tom jsem naštěstí nejela, ale bylo mi
      >>ho
      >>moc líto, doplácel spoustu peněz daně,
      >>sociálce...Jana
      >>F.
      >>***********************************
      >Ptala jsem se na FÚ, sice proti svým zásadám, ale
      >zásadně s jednoduchým dotazem :-) - jestli zemědělec s
      >osvědčením může paušál 80% i když nepracuje na vlastní
      >půdě, ale pracuje pro někoho - odkázali mě na daňového
      >poradce... Ale spíš mám pocit, že toho příslušná
      >pracovnice ví ještě míň než já... Jana F.
      >************************

      > příslušná >pracovnice = byla to ta, co doměřila tu daň?

    • 17. 10. 2006 17:51

      Zuzik (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      Jak znám Janu F., tak ta by té doměřovací pracovnici určitě nevolala !!! :))) Nicméně mám další upřesňující informace. Tím zmiňovaným pokynem bylo ujasněno, jak si mají vyřídit všichni zemědělci nové osvědčení na ŽÚ. Do té doby všichni "samostaně hospodařící rolníci" museli vlastnit půdu,aby měli na čem hospodařit a splnili tak dikci zákona o tehdejším 50% paušálu. Takže zemědělec, který má to nové osvědčení si může uplatnit paušál 80% i když žádnou půdu nevlastní. Pokud půdu vlastní nebo si ji pronajímá pak určitě dostává dotace. Pokud půdu nemá, pak jsou jeho příjmy pouze nějaké zemědělské práce pro někoho jiného a tyto jsou v daném pokynu zahrnuty.

    • 17. 10. 2006 18:17

      Jana F. (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      ***********************
      Zuziku ty jsi vážně dobrá, díky :-) Problém je, že on má staré osvědčení a ještě snad rok propadlé... Myslíš, že to je rozhodující hledisko? Tak to je v pytli :-((( Takže asi ví, proč se té vyměřovací pracovnice na to neptá a správně jsi odhadla, že já taky ne. Ale i tak ti moc děkuju, budu tu informaci potřebovat i jinak :-) Jana F.
      *********************

    • 17. 10. 2006 18:22

      Zuzik (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      Jo, to bude ono! On totiž vlastně nemá oprávnění k jakékoliv zemědělské činnosti a může být rád, že mu to povolí šoupnout do §10 a neprdnou mu postih za neoprávněné podnikání. Pokud má ještě nějaké příjmy ze zem.i nadále, tak ať si fofrem vyřídí na ŽÚ to osvědčení i za cenu nějaké pokuty za pozdní vyřízení. nepotřebuje k tomu nic, jen prokázat zemědělské vzdělání-může míti zast.osobu.

    • 17. 10. 2006 18:09

      Jana F. (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      ******************
      Nebyla... Vím, na co narážíte, ale té se zeptat nemohu, protože dotyčný zemědělec je strachem bez sebe, že bude mít blbě ještě ten paušál. Na mě chce přepočítat kolik může dát na ten §10 za ty opravy strojů (to mu povolili udělat)a tak to luštím jak křížovku... Takové známé zavraždit...
      K dotazu něco náhodou nevíte? Jana F.
      **********************

    • 17. 10. 2006 18:39

      1 (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      Jistě a ne náhodou - vše je možno vyčíst z vámi uváděného pokynu D-267 kde jsou uvedeny:
      čj. 153/7 023/ 1994, čj. 153/12 828/1994 a 153/51 360/2001.
      Postup podle tohoto Sdělení a dodatků k němu lze, vzhledem k novele zákona o zemědělství, uplatnit naposledy za zdaňovací období 2004.
      Škoda že vám to nesdělila ta pracovnice. Ta "správná" by vám to jistě i vysvětlila. Opět se opakuje situace, že bez podrobných (vstupních) informací nelze kvalifikovaně odpovědět.

    • 17. 10. 2006 19:00

      Jana F. (neregistrovaný)

      Re: Paušál a zemědělská výroba §7/1/a
      ******************************
      Nemyslím, že k tomu konkrétnímu dotazu nebyly přesné informace. To, co píšete, znám a to mi taky sdělovala. Ale nedokázala odpovědět na dotaz, jestli k tomu není nějaký další pokyn, nebo výklad pro potřeby FÚ, nebo co já vím, co se může vyskytnout. A jak je vidět z toho, co napsala Zuzik, háček NEUVEDENÝ VÝSLOVNĚ v tom pokynu tam přece jen je - podmínka být nově zaevidovaný. A už by byl člověk v maléru... Jana F.
      ***************************

    • 19. 10. 2006 12:14

      Jana F. (neregistrovaný)

      Re: Jen jak to dopadlo ...
      Stručně řečeno blbě... Přesně jak píše Zuzik - pokud není v pořádku oprávnění (staré "samostatně hospodařící rolník"X nové "zemědělský podnikatel" - už z názvu vyplývá rozdíl...), FÚ sice není oprávněn označit přímo jako neoprávněné podnikání, ale prokázání je na poplatníkovi a pokud neprokáže - přeřazení do §10. Což by normálně nebyla žádná tragédie, ale při uplatnění výdajů procentem z příjmů už to tragédie je... Takže další úskalí při paušálu, na které si dávat sakra pozor. Jana F.
      **********************

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).