Hlavní navigace

Může být nařízena práce o víkendu ?

  • (neregistrovaný) 88.100.162.---

    16. 10. 2006 23:17

    Prosím o radu zda zaměstnavatel může nařídit práci o víkendu
    ( jedna sobota + neděle za měsíc 9 - 16.00 hod / na jednoho zaměstnance ). V pracovní smlouvě stojí pouze :
    - týdenní pracovní úvazek 40,00 hodin
    - vedoucí pracovník seznámí zaměstnance před jeho nástupem do práce se začátkem a koncem jeho pracovní doby.

    V dubnu 2006 kdy jsem nastoupila do zaměstnání jsem byla seznámena pouze ústně s pracovní dobou 8 - 16.30 hod, což mi vyhovovalo. Z důvodu péče o dítě nemohu přistoupit na práci o víkendu. Pro informaci jedná se o provoz hotelové rezervace, která funguje již leta bez problémů pouze ve všední dny.

    Nehledě na odpracované hodiny přesčas, které nám nikdo neproplatí ani není možnost si je vybrat.

    Poradíte mi co v tomto případě dělat ?
    Děkuji Zdenka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2006 18:57

      Olda (neregistrovaný) 82.142.89.---

      Re: Může být nařízena práce o víkendu ?
      Dobrý večer,
      pokud se nejedná o nepřetržitý provoz a pracovní doba je rovnoměrně rozvržena na 5 prac. dnů, pak je So + Ne dnem pracovního klidu, na které připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance. Práce v takových dnech může zaměstnavatel nařídit jen ve vyjímečných případech - § 91 ZP. Pokud Tam najdete činnost, pro kterou zaměstnavatel nařídil práci v těchto dnech, je to z jeho strany vpořádku, musí Vám však směnu proplatit popř. Vám do tří měsíců stanovit náhradní volno.
      V ostatních případech se dá odmítnout, budete však muset být asi silná osobnost, asi víte, jak to chodí...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).