Hlavní navigace

Nápoje pro zaměstnance

  • (neregistrovaný) 85.71.114.---

    17. 10. 2006 8:50

    Dobrý den,potřebuji poradit ohledně nápojů pro zaměstnance.Jak s DPH?Děkuji.T.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2006 9:46

      Petra (neregistrovaný) 193.179.179.---

      Re: Nápoje pro zaměstnance
      V létě, když bylo horko, tak si naši zam. kupovali pití každý den. Normálně jsem to dala do účetnictví a do DPH.

    • 17. 10. 2006 10:01

      Trixy (neregistrovaný) 85.71.114.---

      Re: Nápoje pro zaměstnance
      Takže normální odpočet?Je to taky z léta,jen to dávám do pořádku....T.

    • 17. 10. 2006 12:19

      xxl (neregistrovaný) 88.100.153.---

      Re: Nápoje pro zaměstnance
      Pokud je k disposici zdroj pitné vody, tak bych to vzal jako nedaňové náklady. Do nákladů lze dávat pití pouze v horkých provozech (je určeno podle ztráty vody z organizmu pocením a p.) nebo např. na odloučených pracovištích, kde zdroj pitné vody není k disposici. Ovšem je to na vás.

    • 17. 10. 2006 14:58

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Nápoje pro zaměstnance
      Je třeba rozlišit, zda se jedná o poskytování nápojů v rámci zajištění pitného režimu pro zaměstnance, nebo o povinnost zajistit ochranné nápoje.
      Zajištění vhodného pitného režimu na pracovištích a poskytování nápojů právní předpisy konkrétně neupravují. Povinnost poskytnout pitnou vodu na pracovišti upravuje nařízení vlády č. 178/2001 Sb. Na jeho základě je zaměstnavatel povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc (např. v případě poleptání). Nařízení vlády neřeší množství dodávané pitné vody nebo způsob její distribuce na pracovištích. Obecně se dá říci, že na jednoho zaměstnance a jednu směnu v trvání 8 hodin je nutné počítat minimálně s jedním litrem pitné vody.
      Nápoje jsou zaměstnancům poskytovány zdarma. Náklady, které vynaložil zaměstnavatel na poskytování nápojů na pracovištích, může uplatnit v prokázané výši jako odpočet od základu daně a zahrnout je mezi výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů v souladu s § 24 odst. 1 písm. j) bod 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisů. Náklady na nápoje poskytované zaměstnancům na pracovištích lze podle uvedeného ustanovení zákona zařadit mezi daňově uznatelné výdaje (náklady), protože podle platných pracovněprávních předpisů je zaměstnavatel povinen tyto náklady vynaložit. Jedná se o výdaje (náklady) na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku zaměstnanců vynaložené na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a hygienické vybavení pracovišť, tak jak to stanoví citovaný zákon č. 586/1992 Sb.
      Ochranné nápoje jsou řešeny samostatně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).