Hlavní navigace

Přeúčtování dopravy a EU

  • (neregistrovaný) 85.71.122.---

    17. 10. 2006 8:51

    Dobrý den,
    prosím nějakou znalou dobrou dušičku, zda by nemohla poradit:
    Máme zákazníka v Německu, pro kterého děláme službu (opracování tyčí na nějaké výrobky). Dohoda byla, že dopravu jeho materiálu zajistíme my, provedl jí český dopravce a naúčtoval nám jí s DPH. Ale nyní se šéf se zákazníkem dohodl, že se mu jedna doprava přeúčtuje. Jak toto funguje z pohledu DPH? Mám to naúčtovat s naším DPH?
    Všichni zúčastnění jsou plátci DPH.
    Předem moc děkuji za odpověď.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 10. 2006 9:03

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přeúčtování dopravy a EU
      Pochopila jsem správně že přeprava materiálu je Německo - ČR?
      Fakturace dodavatele na Vás je v pořádku, Vy na Německého plátce budete fakturovat bez DPH, jelikož místo plnění se dle §10/2 přechyluje do Německa (poslední věta)
      cituji:
      (2) Místem plnění při poskytnutí přepravní služby je území, kde se přeprava uskutečňuje. Pokud je však poskytnuta přeprava zboží mezi členskými státy, místem plnění je místo zahájení přepravy. Jestliže je však přeprava zboží mezi členskými státy poskytnuta pro osobu registrovanou k dani v jiném členském státě, než ve kterém je zahájena přeprava, považuje se za místo plnění území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby.

    • 17. 10. 2006 9:46

      Lenka S (neregistrovaný) 85.71.122.---

      Re: Přeúčtování dopravy a EU
      Ano, jedná se o přepravu Německo -> CZ
      Jestli tomu tedy dobře rozumím, tak já si z faktury od dopravce uplatním DPH 1300,-Kč a německému DIČ naúčtuji základ daně
      7.000,-Kč? A v přiznání k DPH pak zase toto DPH odvedu a rovnou si ho i nárokuji stejně jako když fakturuji do EU naše výrobky nebo tu službu opracování? (Do jakých řádků to patří?)

    • 17. 10. 2006 13:07

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přeúčtování dopravy a EU
      -----------------
      1) Z dodavatelské faktury si uplatníte DPH na vstupu (ř.310)
      2) Německému plátci vyfakturujete bez daně, a žádnou daň si už nikde nepřiznáváte ani nanárokujete. Pouze částku plnění (základ) uvedete do řádku 510
      Na daňovém dokladu dle § 33/2 uvedete že se jedná o službu dle §10/2 a že příjemceslužby je povinen přiznat a zaplatit daň.

    • 17. 10. 2006 13:29

      Lenka S (neregistrovaný) 85.71.122.---

      Re: Přeúčtování dopravy a EU
      Mockrát děkuji za rady a trpělivost. Jen kdyby jste mi mohla řici ještě jednu poslední věc. DUZP na faktuře bude datum vystavení naší faktury nebo DUZP z té původní od dopravce?

    • 17. 10. 2006 14:17

      Barbara (neregistrovaný) 80.188.29.---

      Re: Přeúčtování dopravy a EU
      >>>
      >>>Ano, jedná se o přepravu Německo -> CZ
      >>>Jestli tomu tedy dobře rozumím, tak já si z faktury
      >>>od
      >>>dopravce uplatním DPH 1300,-Kč a německému DIČ
      >>>naúčtuji základ daně
      >>>7.000,-Kč? A v přiznání k DPH pak zase toto DPH
      >>>odvedu
      >>>a rovnou si ho i nárokuji stejně jako když fakturuji
      >>>do EU naše výrobky nebo tu službu opracování? (Do
      >>>jakých řádků to patří?)
      >>-----------------
      >>1) Z dodavatelské faktury si uplatníte DPH na vstupu
      >>(ř.310)
      >>2) Německému plátci vyfakturujete bez daně, a žádnou
      >>daň si už nikde nepřiznáváte ani nanárokujete. Pouze
      >>částku plnění (základ) uvedete do řádku 510
      >>Na daňovém dokladu dle § 33/2 uvedete že se jedná o
      >>službu dle §10/2 a že příjemceslužby je povinen
      >>přiznat
      >>a zaplatit daň.


      >
      >Mockrát děkuji za rady a trpělivost. Jen kdyby jste mi
      >mohla řici ještě jednu poslední věc. DUZP na faktuře
      >bude datum vystavení naší faktury nebo DUZP z té
      >původní od dopravce?
      --------------------------------------------
      V §21 odst. 6a je uvedeno, že
      "dnem jejího poskytnutí nebo dnem vystavení daňového dokladu ... a to tím dnem, který nastane dříve"
      Takže ve Vašem případě přichází v úvahu "dnem poskytnutí"

      Ještě by přicházelo v úvahu přeúčtování služeb dle §14/3g, kde je uskutečnění dle §21/7j dnem zjištění přeúčtované částky, což by mohlo být v případě že jste částku neznali a zjistili ji až když Vám faktura došla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).