Hlavní navigace

Nárok na odpočet DPH zpětně

  • (neregistrovaný) 178.255.168.---

    13. 12. 2016 18:17

    Dobrý den, prosím Vás o radu. Firma, měsíční plátce DPH, se mimo jiné zabývá pronájmem bytu. Nákup vybavení bytu si dává do nákladů. Je možné nyní v listopadovém přiznání k DPH uplatnit účtenky např. z léta/srpna za vybavení bytu?
    Děkuji za jakoukoli odpověď. Pozn.spěchá.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 12. 2016 8:21

      M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

      Dobrý den,

      ano DPH lze z daň. dokladu nárokovat 3 roky zpětně. Pokud PO plátce DPH a pronajímáte BJ tak ale pozor, nájem bytu ( dle §9 ) je tzv. osvobozeným zd. plněním bez nároku na odpočet, pokud je protistrana ( odběratel ) neplátce DPH. Pokud je plátce je možnost po dohodě ve formátu plátce - plátce nájem bytu tzv. zdanit na výstupu 21%.

      Tedy pokud se váží vaše doklady pouze na vybavení bytu a pokud bylo fakturováno za nájem BJ v režimu osvobozených plnění, není možné uplatnit nárok na odpočet, ( protože nárok na odpočet DPH přímo souvisí s osvobozeným zd. plněním bez nároku na odpočet na výstupu )  pokud byl nájem zdaněn ( režim plátce - plátce ) pak naopak nárok na odpočet je.

      A 3 varianta je, že máte jako plátce DPH kombinaci více ZP tedy FV které jsou zdan. plněním + FV osvobozené, pak jste ve dvojím režimu DPH na výstupu a také Vaše vstupy ( DPH )  musíte krátit koeficientem.

      To si musíte klíčovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).