Hlavní navigace

Porušení zákoníku práce

 • (neregistrovaný) 89.29.99.---

  20. 12. 2016 21:21

  Dobrý den,

  v práci se chystám dát výpověď. Zaměstnavatel opakovaně porušuje některé paragrafy zákoníku práce. Chci je všechny sepsat do své výpovědi z pracovního poměru. Zajímá mě, zda existuje nějaká lhůta pro dodání výplatní pásky či listiny. Často se nám totiž stává, že na výplatní pásku čekáme téměř měsíc, i přes to, že zaměstnavatele upozorňujeme. Dále se chci zeptat: V pracovní smlouvě mám uvedeno, že má pracovní doba je osmihodinová s turnusovými směnami. Ve skutečnosti, ale pracuji 12ti hodinové směny. Je toto v pořádku?

  Předem díky za odpověď.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 12. 2016 8:49

   M.M. (neregistrovaný) 2a00:1028:8b43:----:----:----:----:----

   Dobrý den,

   v pracovní smlouvě bude pravděpodobně uveden den výplaty, ke dni výplaty máte dostat také výplatní pásku, které má mít všechny náležitosti vypočtené mzdy. Splatnost mzdy je po výkonu práce, a to nejpozději v kal. měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vznikl zaměstnanci právo na mzdu. Zaměstnavatel je povinen určit pravidelný termín výplaty.

   Od tohoto se nelze odchýlit v neprospěch zaměstnance ( tedy prolongací ), lze domluvit pouze kratší lhůtu.

   Pracovní doba je rozsáhlé téma, text ZP počíná §83a, stačí zadat do vyhledávače a můžete si načíst. Máte li pr. dobu 8 hodin, pracujete 8 hodin, nad to, půjde pravděpodobně o práci přesčas.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).