Hlavní navigace

Prodej zelené a pražené kávy

 • (neregistrovaný) 78.45.64.---

  22. 12. 2016 20:45

  Hezky den,
  Chtela bych se zeptat, co je nutne zaridit, abychom mohli zakonne prodavat zelenou a prazenou kavu.
  Zelenou kavu budeme nakupovat od dodavatele z EU, prazit si ji budeme nechavat v oficialni prazirne v CR. Nasi praci tedy bude skladovani zelene a prazene kavy a jejich prodej.
  Predem dekuji za odpoved.
  S pozdravem

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 1. 2017 10:38

   petr.cizek2 (neregistrovaný) 90.178.241.---

   Dobrý den,

   pro prodej kávy (bez vlastní výroby) je z hlediska živnostenských předpisů nutné živnostenské oprávnění v oboru "Maloobchod/velkoobchod". Jedná se o živnost volnou, pro jejíž udělení není nutné prokázání žádné zvláštní kvalifikace. Živnost vám vyřídí na kterémkoliv živnostenském úřadě nebo online  zde.

   Ohledně vlastního prodeje musí všechny potraviny uváděné na trh v  rámci EU musí splňovat obecné požadavky na označování stanovené nařízením (EU) 1169/2011 (u nás byly požadavky na označování zapracovány do zákona č. 110/1997 Sb. a vyhlášky č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků). Důležitým předpisem je Nařízení Evropského  parlamentu a Rady 178/2002/ES, které stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin. Označování kávových výrobků stanovuje rovněž vyhláška č. 330/1997 Sb.

   Ohledně značení kávy musí být na obalu uvedena identifikace výrobce, dovozce či obchodníka, datum minimální trvanlivosti, údaje o složení a množství výrobku a způsobu balení. Dále musí být uvedena informace, zda jde o kávu zrnkovou, mletou, rozpustnou, instantní, pastu či tekutou. Pokud obsah kofeinu v sušině nepřevyšuje u pražené kávy 0,1 procenta, u kávového extraktu 0,3 procenta, v blízkosti názvu nesmí scházet upozornění Bez kofeinu. U extraktu vyrobeného ze suroviny pražené s cukrem pak Praženo s cukrem, byl-li přidán až po pražení, se výrobek označí S cukrem nebo S přídavkem cukru. Jestliže se ke kávě přidá i nějaká aromatická látka, musí v označení být obsaženo slovo Aromatizováno. Všechny informace musí být uvedeny v českém jazyce.

   Ministerstvo zemědělství zpracovalo dále ohledně prodeje potravin určitý souhrn pravidel, která naleznete zde.

   Z hlediska prostor, kde bude káva skladována, je nezbytné schválení těchto prostor pro daný typ užívání příslušným stavebním úřadem. Pokud prostory pro tento účel schváleny nejsou, je nutné provést jejich rekolaudaci. O rekolaudaci se žádá na příslušném stavebním úřadě. Pro účely stavebního řízení je nutné obstarat závazné stanovisko hygienické stanice, která musí obsahovat náležitosti popsané zde. Dále je nutné obstarat souhlas hasičského záchranného sboru příslušného kraje. Hasičský sbor provede kontrolu prostor za účelem jejich schválení z hlediska požární bezpečnosti. Pro ověření, zda dané prostory budou vyžadovat kolaudaci na zamýšlený účel, doporučuji toto konzultovat ještě přímo na příslušném stavebním úřadem. Pro skladování platí mimo jiné, že se musí se skladovat odděleně, v původních obalech, na čistých dřevěných podložkách. Skladovací teplota je povolena maximálně do 20 stupňů s relativní vlhkostí vzduchu 70 procent. Zabalení kávy musí proběhnout do 48 hodin od upražení.

   S pozdravem

   Petr Čížek
   ZalozFirmu.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).