Hlavní navigace

záruka počítač

• (neregistrovaný) 85.70.129.---

18. 10. 2006 13:29

Dobrý den,
    před půl rokem jsme koupili počítač Acer- přes internetový obchod. Teď nám začala zlobit mechanika na CD. Manžel volal na reklamaci a tam mu řekli, že má štěst,í protože jsou poslední dva dny do ukončení záruky na tuto mechaniku. Dostali jsme příručku s tzv. limitovanou zárukou. Mají na to právo? Co když se za měsíc znovu porouchá. To už ji budu muset platit. Přijde mi to divné, když je podle zákoma minimum 2 roky.Děkuji Klára

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 10. 2006 14:45

Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

Re: záruka počítač - Gravere?!
      Mám pocit, že ty dva roky jsou záruka z občanského zákoníku pro prodej občanům. Pro prodej podnikatelům je tuším záruka jen půl roku. Doufám, že mě někdo doplní či opraví, třeba Graver, ten se vyzná :-)

• 18. 10. 2006 15:11

Klára (neregistrovaný) 85.70.129.---

>>
      Nejsme podnikatelé. Počítač je pro použití doma.

Dobrý den,
      >>před půl rokem jsme koupili počítač Acer- přes
      >>internetový obchod. Teď nám začala zlobit mechanika na
      >>CD.
      >>Manžel volal na reklamaci a tam mu řekli, že má
      >>štěst,í
      >>protože jsou poslední dva dny do ukončení záruky na
      >>tuto mechaniku. Dostali jsme příručku s tzv.
      >>limitovanou
      >>zárukou. Mají na to právo? Co když se za měsíc znovu
      >>porouchá. To už ji budu muset platit. Přijde mi to
      >>divné, když je podle zákoma minimum 2 roky.Děkuji
      >>Klára
      >
      >Mám pocit, že ty dva roky jsou záruka z občanského
      >zákoníku pro prodej občanům. Pro prodej podnikatelům je
      >tuším záruka jen půl roku. Doufám, že mě někdo doplní
      >či opraví, třeba Graver, ten se vyzná :-)

• 18. 10. 2006 15:19

Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

A nekupovali jste si počítač "na IČO", na živnosťák? Třeba kvůli odpočtu dph? Pokud jste jej kupovali jako občané nepodnikatelé, tak by měla podle mého názoru platit ta dvouletá záruka. Snad se ještě někdo vyjádří.

• 18. 10. 2006 17:02

graver (neregistrovaný) 89.102.207.---

Pokud jste nakoupili jako podnikatelský subjekt, nevztahují se na vás podmínky odpovědnosti za vady, dané ObčZ (tzn. žádná deklarovaná délka záruky, možnosti odstoupení od smlouvy, reklamace do 6. měsíců apod.). Tyto podmínky musí být sjednány smluvně. Nicméně, pokud jste nakoupili jako spotřebitelé (byť i "na firmu" - viz rozklad zde na serveru), platí pro vás přiměřeně ustanovení na ochranu spotřebitele (kde reklamovat, lhůta pro vyřízení reklamace). Na to vám ale většinou prodejce dobrovolně nepůjde.
      Pokud jste nakoupili jako nepodnikatelé (i kdybyste následně počítač vložili do majetku firmy), platí záruka 24 měsíců, a to na věc jako celek. Žádná limitovaná záruka (n.b. na komponenty) nepřipadá v úvahu, ani kdybyte ji podepsali - jakékoliv ujednání, krátící vaše zákonná práva, je neplatné.
      Rozhodující je pak to "před půl rokem". Pokud to bylo do 6 měsíců, máte nárok na okamžitou výměnu mechaniky za bezvadnou (vč. montáže), tzn. nemusí to do servisu, čekat měsíc atd.
      Pokud je to nad 6 měsíců, jsou 2 možnosti:
      1. půjde to do servisu, na vyřízení 30 dní, záruka (dvouletá, ne žádná limitovaná) se prodlužuje o dobu vyřizování reklamace
      2. oprava bude provedena výměnným způsobem (pravděpodobnější), pak vám na mechaniku znovu běží dvouletá záruka!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).