Hlavní navigace

Výdajový paušál u zprostředkování úvěru

 • 90.182.168.---

  2. 1. 2017 11:13

  Dobrý den,
  měl bych dotaz, jak se změnila v souvislosti s účinností zákona o spotřebitelském úvěru od 1.12.2016 výše výdajového paušálu u činnosti - zprostředkování úvěru. Vzhledem k tomu, že tato činnost se od 1.12. řídí tímto zákonem, tj. již není živností (podle živnostenského zákona), domnívám se, že je možnost uplatnit na tuto činnost od 1.12. pouze 40% výdajový paušál? Nebo je to podle přechodných ustanovení jinak?
  Děkuji moc za odpověď.
  Petr Urban

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 1. 2017 15:01

   bez přezdívky

   Dobrý den pane Urbane,

   skutečně došlo v této věci ke změně. Zákonem č. 258/2016 Sb. byla zrušena ohlašovací živnost vázaná s předmětem podnikání: „Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru“. Tato činnost se stala činností vyloučenou z režimu živnostenského zákona. Změna platí též pro poskytování nebo zprostředkování úvěru v rámci ohlašovací živnosti volné s předmětem podnikání: „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ obor činnosti č. 47. „Zprostředkování obchodu a služeb“, případně č. 70. „Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy“ - v jejím rámci bude nadále možno poskytovat nebo zprostředkovávat pouze takové úvěry, které nejsou spotřebitelským úvěrem ve smyslu zákona o spotřebitelském úvěru.

   Pro podnikatele, kteří byli ke dni 1. 12. 2016 držiteli dotčených živnostenských oprávnění platí přechodná ustanovení k zákonu č. 257/2016 Sb., o spotřebitelských úvěrech. Osoba ("živnostník"), která byla přede dnem nabytí účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru oprávněna poskytovat spotřebitelský úvěr na základě živnostenského oprávnění, zprostředkovávat spotřebitelský úvěr jiný než na bydlení nebo zprostředkovávat spotřebitelský úvěr na bydlení, může provozovat tuto činnost na základě dosavadního živnostenského oprávnění do doby, než Česká národní banka rozhodne o jeho žádosti o udělení oprávnění k činnosti, nejdéle však do 18 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona (tj. do 1. 6. 2018). Podmínkou pro to je, že podnikatel podal žádost ČNB do 3 měsíců ode dne nabytí účinnosti citovaného zákona, tj. do 1. 3. 2017. Marným uplynutím této lhůty jeho oprávnění zaniká.
   O udělení oprávnění k činnosti na základě přijaté žádosti Česká národní banka rozhodne ve lhůtě 15 měsíců ode dne doručení žádosti nebo žádost zamítne.

   Z řečeného vyplývá, že je nadále možné, s respektem k uvedeným lhůtám, provozovat činnost na základě vydaného živnostenského oprávnění, na což navazuje možnost nadále používat 60% výdajový paušál. Jakmile začne být účinné povolení ČNB, na jehož základě bude provozování činnosti pokračovat, bude moci být k příjmům uplatňován jen 40% paušál ve smyslu § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů.

   S pozdravem

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).