Hlavní navigace

DPČ a prohlášení

  • (neregistrovaný) 85.160.64.---

    19. 10. 2006 10:55

    Dobrý den,
    prosím moc o radu.
    Mám zaměstnance na DPČ, který má HPP v jiné firmě, kde podepsal prohlášení a uplatňuje odpočet.
    Může u mne podepsat prohlášení - s tím, že neuplatňuje odpočet?
    Nebo u mne nemá podepisovat prohlášení?
    Jaký to má vliv na zdanění? Hrubá mzda je 10 tisíc.
    Děkuji za odpovědi. Katka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 10. 2006 10:57

      Lenka (neregistrovaný) 85.160.66.---

      Re: DPČ a prohlášení
      Katko, u Vás již v žádném případě nemůže podepsat prohlášení!! Pouze u jednoho zaměstnavatele! Normálně mu budete počítat daň, akorát ji bude mít vyšší,neboť nebude mít slevu na poplatníka.

    • 19. 10. 2006 12:29

      Zdena (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: DPČ a prohlášení
      Daně mu nebudete počítat normálně, nýbrž podle § 38h zákona o daních z příjmů. Odstavec 4:

      4) Plátce daně, u kterého poplatník nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, srazí zálohu podle odstavce 2, ale nejméně ve výši 20 % ze základu daně, pokud nejde o příjmy zdaněné zvláštní sazbou daně podle § 36 odst. 2 písm. c) bod 4 nebo § 36 odst. 1 písm. a). U poplatníka, který u plátce nepodepsal prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, se při výpočtu zálohy nepřihlédne k měsíční slevě na dani podle § 35ba a k měsíčnímu daňovému zvýhodnění

      Což znamená, že pokud si u Vás vyděká do 5.000,-/měs., srazíte 15% daň zvláštní sazbou. Při vyšší HM daníte zálohovou daní, ale v režimu nejméně 20%.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).