Hlavní navigace

Krácení dovolené

• (neregistrovaný) 193.165.152.---

19. 10. 2006 13:58

Zaměstnanec byl nemocen od 1.1.2006 (marodil už od roku 2005) do 6.8.2006. Teď chodí do práce, ale nelze vyloučit, že bude zase nemocen.
    1. O jaký díl mu zkrátím dovolenou?
    2. Kdy se vlastně krátí dovolená? Až při odchodu ze zaměstnání (myslím kdyby chtěl odejít ted v průběhu roku), nebo až na konci roku, když je vidět, kolik dní byl skutečně nemocen?
    Já jsem si to totiž dříve neuvědomila, ale např. v srpnové výplatě tomuto zaměstnanci vyjel nárok na dovolenou 20 dní - klasický počet. Jak to tedy udělat, aby to bylo správně i na výplatní pásce? Pokrátit hned? Nebo hned snížit nárok na dovolenou, protože byl víc jak sedm měsíců nemocen?
    Když mu dovolenou zkrátím za nemoc - o 3/12 tj. o 5 dní, bude jeho nárok 15 dní dovolené, pokud tedy nebude už nemocen.
    Když mu určím dovolenou za odpracované dny - tj. za září - prosinec, bude jeho nárok 7 dní dovolené.
    Nevím, jak mám postupovat.
    Děkuji všem, kdo mi poradí.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 10. 2006 14:11

Petra (neregistrovaný) 80.188.36.---

Re: Krácení dovolené
      Nárok na dovolenou mu vzniká, jestliže odpracoval /nebo je předpoklad, že odpracuje/ 60 směn do konce roku. Za prvních 100 dní nemoci zkrátíte 1/12 a za každých dalších 22 po 1/12. V tomto případě celkem o 3/12 jak píšete. Vzhledem k tomu, že je možné, že bude marodit znovu do konce roku, zkrátila bych dovolenou hned o 5 dní, aby s nimi nepočítal třeba na vánoce. Samozřejmě si budete muset udělat poznámku kolik dní mu zbývá (jestli počítám správně tak 13) z téhle nemoci pro případné další krácení pokud znovu onemocní.

• 19. 10. 2006 14:37

Eva (neregistrovaný) 80.188.1.---

Re: Krácení dovolené
      Pracovník má roční nárok 20 dní - za nemoc pokráceno k 6.8.2006 o 3/12 - tj. dní.
      Za předpokladu, že odracuje do konce roku 60 dní včetně vybrané dovolená má nárok na 15 dní. Pokud požádá o dovolenou, upozornila bych jej na možné další krácení dovolené v případě další nemoci a na možnost přečerpanou dovolenou srazit ze mzdy.
      Ručně bych určitě nic nekrátila, většina programů tento problém hlídá a uděláte si v tom akorát zmatek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).