Hlavní navigace

Předčasně ukončený leasing - prodej

 • (neregistrovaný) 194.213.46.---

  19. 10. 2006 20:10

  Společnost se rozhodla předčasně ukončit leasing, doplatila najdnou splátky, které měly trvat do 3m./2007 a nyní hodlá auto prodat osobě blízké tj. manželce jednatele a společníka.
  1/ musí být k prodeji proveden znalecký posudek ( auto je 10 let staré ), nebo může společnost sama určit reálnou hodnotu auta a porovnáním cen na trhu?
  2/ DPH uplatníme najednou za všechny leas. splátky v měs. 10 / 2006?
  Děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 10. 2006 6:12

   Luděk (neregistrovaný) 193.179.144.---

   Re: Předčasně ukončený leasing - prodej
   Pokuď tomu dobře rozumím tak asi nepůjde o předčasné ukončení leasingu, ale vlastně jenom o doplacení splátek, které měly být provedeny měsíčně až do 03/2007. Pak nemůžete dát doplacení částek do daňových výdajů a nelze si uplatnit za předem zaplacené splátky ani DPH v měsíci 10/06. Auto bude vaše až ho odkoupíte za nějakou zůstatkovou cenu vedenou v leas. smlouvě a to bude pravděpodobně až v 03/2007.
   Pokuď by jste klasicky předčasně ukončili leasing tak by jste místo zaplacení splátek zaplatili nějakou odkupní cenu vozidla, ale na druhé straně by jste pravděpodobně porušili pravidla leasingu a v účetnictví by se to zase projevilo jinak.
   Při případném prodeji manželce bych doporučil znalecký posudek, protože se jedná o osobu blízkou.

  • 20. 10. 2006 8:00

   M* (neregistrovaný) 194.213.46.---

   Re: Předčasně ukončený leasing - prodej
   ANO, ANO nevypsala jsem úplně všechno, byly uhrazené splátky a za zůstatkovou cenu odkoupeno auto. Co s těma splátkama tzn. daň. uznatelné náklady ( náklady př.období ? ) a s uplatněním DPH?
   Děkuji

  • 20. 10. 2006 8:32

   Luděk (neregistrovaný) 193.179.144.---

   Re: Předčasně ukončený leasing - prodej
   Tak teď je to jasné, pokuď vám nikdo neodpoví tak Vám napíši večer. teď odjíždím.

  • 20. 10. 2006 18:17

   Luděk (neregistrovaný) 193.179.144.---

   Re: Předčasně ukončený leasing - prodej
   Doplacení leasingu

   Obecně platí pro případy předčasného ukončení leasingové smlouvy ustanovení § 24 odst.6 ZDP, podle něhož je daňovým výdajem pouze poměrná část nájemného ze sjednané doby nájmu na skutečnou dobu nájmu nebo skutečně zaplacené nájemné,jeli-li nižší než poměrná část nájemného připadající na skutečnou dobu nájmu.Ovšem jde-li o předčasné ukončení smlouvy z důvodů prodeje nájemné je výdajem / nákladem/ pouze tehdy, pokud
   je splněna podmínka kupní ceny dle § 24 odst.5 ZDP.
   Kupní cena nesmí být v tomto případě nižší než zůstatková cena vypočtená ze vstupní ceny automobilu evidované u pronajímatele.
   Zůstatková cena musí být vypočtena z pořizovací ceny automobilu uvedené v leasingové smlouvě na základě rovnoměrných odpisů k datu ukončení leasingové smlouvy.
   V případě,že kupní cena je nižší než vypočtená zůstatková cena nejedná se o výdaj /náklad/ jde o výdaj daňově neuznatelný.
   V případě fyzické osoby se nepodává za předchozí léta dodatečné daňové přiznání, protože se postupuje podle §5 odst.6 ZDP, to je příjmy /výnosy/ se zvýší nebo se sníží výdaje /náklady/ ve zdaňovacím období v němž byly podmínky nedodrženy.
   Jiným způsobem se postupuje u právnických osob.
   Po ukončení smlouvy se automobil zařadí do obchodního majetku a při následném prodeji se postupuje obvyklým způsobem.

   Doufám, že tomu porozumíte

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).