Hlavní navigace

hlasování SVJ - spoluvlastníci jednotek

  • (neregistrovaný) 88.100.237.---

    21. 10. 2006 10:55

    V zákoně o vlastnictví bytů je uvedeno, "spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas)"

    Nevíte, jakým způsobem se to prakticky realizuje? Hlasuje se nejdříve v rámci jednotek/jednotky?

    Co jsem zjišťoval v okolí, tak toto ustanovení ignorují a prostě se řídí spoluvlastnickým podílem a raději tuto otázku neotvírají :)

    Máte zkušenost?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 21. 10. 2006 12:54

      graver (neregistrovaný) 89.102.207.---

      Re: hlasování SVJ - spoluvlastníci jedno
      Nemusí hlasovat nejdřív v rámci jednotky - můžou všichni najednou, spolu s ostatními. Pokud mají jednotliví spoluvlastníci jediné jednotky rozdílné názory, tak prostě výsledek jen nebude na celé hlasy, tzn. např. 4,5 budou pro a 1,5 proti. Potřebný hlasovací podíl je vyjádřen procentuálně.
      Když se budete řídit spoluvlastnickým podílem, tak to matemaicky přece musí dopadnout stejně - např. podíl jednoho z manželů je 0,5.

    • 21. 10. 2006 14:35

      Regin (neregistrovaný) 88.100.237.---

      Re: hlasování SVJ - spoluvlastníci jedno
      Myslím že popíráte ono ustanovení zákona...
      Já tomu rozumím tak, že pokud nemají shodné názory, tak většina přehlasuje menšinu v rámci jednotky.... a do hlasování na shromáždění už vstupují společně - jednomyslně (onen "JEDEN HLAS" u společných členů SVJ )

      Navíc. že by každý manžel /v SVJ / u bytu hlasoval svým "podílem" úměrně 0,5 považuji za zásadně špatně, protože takový podíl nevlastní.
      A bylo by to špatně i pokud by měli vlastnictví podílové (právě s odkazem na dotazované ustanovení zákona)

    • 21. 10. 2006 17:45

      graver (neregistrovaný) 89.102.207.---

      Re: hlasování SVJ - spoluvlastníci jedno
      >Myslím že popíráte ono ustanovení zákona...
      Já si to nemyslím. §11/3 pouze říká, že spoluvlastníci jednotky mají dohromady jeden hlas, nikoliv že je nedělitelný (tzn. že spoluvlastníci musí *vystupovat* jako jeden hlas).
      >Já tomu rozumím tak, že pokud nemají shodné názory,
      >tak většina přehlasuje menšinu v rámci jednotky.... a
      Nehlasuje se v rámci jednotky, ale v rámci společenství. Spoluvlastníci jedné jednotky prostě mají <1 hlas.
      >do hlasování na shromáždění už vstupují společně -
      >jednomyslně (onen "JEDEN HLAS" u společných členů SVJ )
      Vaše interpretace, nepřu se.
      >
      >Navíc. že by každý manžel /v SVJ / u bytu hlasoval
      >svým "podílem" úměrně 0,5 považuji za zásadně špatně,
      >protože takový podíl nevlastní.
      Já ne, protože v rámci SJM by měl být ten hlasovací podíl opravdu na této úrovni.
      >A bylo by to špatně i pokud by měli vlastnictví
      >podílové (právě s odkazem na dotazované ustanovení zákona)
      To už vůbec ne, protože v podílovém vlastnictví musí být ten podíl jasně určen.

      Pokud by skutečně musela jednotka *vystupovat* jako jeden hlas, byl by zřejmě váš problém neřešitelný. Zákon o vl. bytů totiž o koncensu uvnitř jednotky nic neříká, takže by se spoluvlastníci jednotky museli nejdřív o svůj hlas soudit.

      Tohle je pouze moje interpretace, víc k tomu nemám co říct.

    • 21. 10. 2006 18:37

      Regin (neregistrovaný) 88.100.237.---

      Re: hlasování SVJ - spoluvlastníci jedno
      Dobrá, možná vás nepřesvědčím ;-), přesto ale uvedu ještě pár poznámek

      ad SJM: manželé vlastní byt společně a nerozdílně, nikoli napůl. Z pohledu vlastnictví jsou společně jediným vlastníkem (ostatně je to tak i vidět na výpise z katastru). Nemůže tedy každý z nich hlasovat zvlášť "svým polovičním hlasem".

      ad konsensus: toto řeší občanský zákoník a to dostatečně přesně /zjednodušeně u spoluvlastnictví rozhoduje většina/. A podle Zákona o vlastnictví bytů (§ 3) se právě u *spoluvlastnictví* *jednotky* ustanovení o spoluvlastnictví Obč.Z použijí.

    • 21. 10. 2006 19:26

      graver (neregistrovaný) 89.102.207.---

      Re: hlasování SVJ - spoluvlastníci jedno
      >Dobrá, možná vás nepřesvědčím ;-), přesto ale uvedu
      >ještě pár poznámek
      Není to o vzájemném přesvědčování, jen říkám svůj názor.
      >
      >ad SJM: manželé vlastní byt společně a nerozdílně,
      >nikoli napůl. Z pohledu vlastnictví jsou společně
      >jediným vlastníkem (ostatně je to tak i vidět na výpise z
      >katastru). Nemůže tedy každý z nich hlasovat zvlášť
      >"svým polovičním hlasem".
      Nesměšujme dvě rozdílné věci. V SJM manželé opravdu vlastní bezpodílově, ale podle zák. o vl. bytů mají imho jeden *dělitelný* hlas. Připouštím, že konkrétní podíl může být sporný.
      >
      >ad konsensus: toto řeší občanský zákoník a to
      >dostatečně přesně /zjednodušeně u spoluvlastnictví rozhoduje
      >většina/.
      To není věc jen ObčZ - u spoluvlastnictví vždy rozhoduje většina. Ale
      kolik je většina ze dvou? A kolik je většina z více než dvou, když všichni mohou mít teoreticky různý názor?
      >A podle Zákona o vlastnictví bytů (§ 3) se
      >právě u *spoluvlastnictví* *jednotky* ustanovení o
      >spoluvlastnictví Obč.Z použijí.
      Vraťme se k podstatě problému. Asi existují pouze 2 možná řešení: buď je možno hrát s necelými hlasy nebo (jak říkáte vy) je nejprve nutno vyřešit hlasování uvnitř jednotky. Nemám-li pravdu, pak není co řešit - na svou otázku jste si odpověděla sama v původním postu. Jste-li na straně jednotky, vyřešte si to uvnitř, jste-li na straně zástupců SVJ, požádejte spoluvlastníky jednotky, ať si to vyřeší uvnitř. Víc nic.

    • 24. 10. 2006 9:44

      právník (neregistrovaný) 62.40.76.---

      Re: hlasování SVJ - spoluvlastníci jedno
      Aniž bych problém rozebíral z hlediska právního, mohu posloužit příkladem z praxe: mám v SJM jednotku a spoluvlast. podíl na jednotce garážových stání. Tomu odpovídá i velikost podílu na společných částech domu. Takže na shromáždění SVJ dostanu "plácačku", na které je v % uvedena "moje hlasovací síla" (odpovídá poměru velikosti mého podílu nas domě k celku). A hlasujem...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).