Hlavní navigace

DPH u prodeje memovitosti

  • (neregistrovaný) 213.194.207.---

    23. 10. 2006 11:45

    Prosím velmi o radu někoho, kdo má v tom, na rozdíl ode mne, jasno.
    S.r.o. koupila v r. 2002 nový byt 70 m2, uplatnila nárok na odpočet DPH 5%, při jeho pořízení i u dalších nákladů při zařízení a provozu bytu. Byt byl využíván jako kancelář. Společnost nyní byt prodala, návrh na zápis do LV byl podán v 8/2006.
    Prodej bytu je asi osvobozeným plněním, ale protože byl uplatněn odpočet, musíme odvést DPH 5%? Povinnost odvést daň nastane dnem příjetí každé části kupní ceny postupně? A zapíše se na řádek 215 přiznání k DPH?
    Samotné DUZP nastane až okamžikem, kdy obdržím smlouvu z KN s doložkou o provedení vkladu, nebo už datem provedení zápisu do LV?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 10. 2006 13:31

      DM (neregistrovaný) 212.158.149.---

      Re: DPH u prodeje memovitosti
      Nemám praxi v této oblasti, ale napadá mne zda jste měli nárok na odpočet DPH - viz § 51 (1) e) .

    • 24. 10. 2006 13:55

      Hanka (neregistrovaný) 213.194.207.---

      Re: DPH u prodeje memovitosti
      Díky za názor. Jste jediná dobrá duše, která reagovala.
      V tom § 51 (1) e) je právě hlavní jádro pudla. V r.2002, kdy jsme tyto odpočty nárokovali, platil ZDPH 588/1992 a dle tehdy platného znění prodej nemovitosti po dvou letech by byl osvobozen od DPH, navzdory uplatněným odpočtům. Ale v roce 2004 začal platit nový ZDPH, a ten jsem tedy ještě nevstřebala.
      Jak mám pochopit podmínku, pokud prodám do 3 let zaplatím DPH, pokud po 3 letech, je to osvobozeno, ale není možný odpočet.
      A pokud odvedu DPH je odpočet -provedený zcela v souladu s tehdejším zněním ZDPH - možný??? Nenalézám žádné jiné řešení, neboť nemohu provést ani opravu odpočtu daně.
      Najde se ještě nějaká dobrá duše, která poradí?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).