Hlavní navigace

Sdružení - dobrý nápad :-)?

• (neregistrovaný) 217.11.232.---

24. 10. 2006 6:58

Včerejší debata o sdružení mě přivedla na skvělý nápad :-). Kamarádka nemá odpovídající vzdělání ani praxi ale chce pracovat jako účetní. Ručit jí nechci, sdružení mi připadá jako dobré řešení. Mám tyto dotazy:
    1.může být určená jako osoba pověřená vedením DE za sdružení a vystavovat faktury? Má živnost.list na zprostředkování pojištění.. Já se tím moc zabývat nechci, pracuji jako účetní ve větší firmě, na živ.list dělám jen minimálně.
    2.Můžeme si smluvně rozdělit příjmy podle toho, co která budeme dělat?
    3.Chápu správně, že takto za ní nepřebírám celou odpovědnost, jako kdybych jí dělala odp.zástupce? (to právě nechci). Můžeme si dát do smlouvy, že každá odpovídáme jen za činnost, kterou vykonáváme?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 10. 2006 7:10

1 (neregistrovaný) 85.70.18.---

Re: Sdružení - dobrý nápad :-)?
      K odpovědi na vaše otázky je potřeba znát účel sdružení:
      viz §829 ==aby se společně přičinily o dosažení sjednaného účelu.=
      a "vypilovat" jeho text i obsah v návaznosti na §2/7 z.337/92.

• 24. 10. 2006 11:04

E.Č. (neregistrovaný) 217.11.232.---

>>Včerejší debata o sdružení mě přivedla na skvělý
      >>nápad
      >>:-). Kamarádka nemá odpovídající vzdělání ani praxi
      >>ale chce pracovat jako účetní. Ručit jí nechci,
      >>sdružení
      >>mi připadá jako dobré řešení. Mám tyto dotazy:
      >>1.může být určená jako osoba pověřená vedením DE za
      >>sdružení a vystavovat faktury? Má živnost.list na
      >>zprostředkování pojištění.. Já se tím moc zabývat
      >>nechci,
      >>pracuji jako účetní ve větší firmě, na živ.list dělám
      >>jen minimálně.
      >>2.Můžeme si smluvně rozdělit příjmy podle toho, co
      >>která budeme dělat?
      >>3.Chápu správně, že takto za ní nepřebírám celou
      >>odpovědnost, jako kdybych jí dělala odp.zástupce? (to
      >>právě
      >>nechci). Můžeme si dát do smlouvy, že každá
      >>odpovídáme
      >>jen za činnost, kterou vykonáváme?
      >
      >K odpovědi na vaše otázky je potřeba znát účel
      >sdružení:
      >viz §829 ==aby se společně přičinily o dosažení
      >sjednaného účelu.=
      >a "vypilovat" jeho text i obsah v návaznosti na §2/7
      >z.337/92.

Děkuji za všechny odpovědi. Účelem sdružení by bylo zpracovávat DE a účetnictví, to by ve spolupráci šlo, ne? Jedna může třeba třídit a zakládat doklady, dovážet je, chodit na úřady a podobně. Ve skutečnosti samozřejmě ne, ale to bychom nikomu nevykládaly. Na fakturách se přece nepíše, co kdo dělal, uvede se tam sdružení a jméno té pověřené osoby, která ani nemusí mít živn.list.
      Vycházím hlavně z této informace:

>.sdružení u nás funguje strašně moc, a principem a důvodem >zakládání je právě "obcházení" toho, že nemá podnikatel ten oný >správný ŽL.
      > Autor zprávy: 1234
      >Čas zápisu: 23.10.2006 22:04 z adresy 81.19.12.xxx

Problém vidím v tom rozdělení zisku, jak by se to dalo napsat, abychom měly volnost v tom, co na koho napsat? Musí to být vyjádřené v procentech?

• 24. 10. 2006 11:24

1 (neregistrovaný) 85.70.18.---

Problém rozdělení zisku ne v tomto případě podstatný:
      dělení lze vyjádřit nejen % ale i jinými jednotkami, např.
      podílem odprac. hodin atd. S tím vám poradí právě účetní.
      Hlavním problémem ve vašem případě je že vašimi slovy
      == nepřebírám celou odpovědnost== zde též neplatí, tj. "ručení" za DE včetně ev. pojištění je na vás.
      Do smlouvy si můýete dát že == každá odpovídáme jen za činnost, kterou vykonáváme== ale to již vyplývá ze zákona což znamená,
      že každá zodpovídá za činnost vykonávanou v souladu s ŽL.
      Tolik můj názor, který vám zřejmě radost neudělá.

• 24. 10. 2006 11:49

E.Č. (neregistrovaný) 217.11.232.---

To ne, to máte pravdu, psala to i paní Eva... Ale co ten § 835/2 - tam se píše o společné odpovědnosti - není tam nikde nic o odpovědnosti podle živnostenského oprávnění, takže alespoň napůl, ne?
      Za radu dělit podle odpracovaných hodin děkuji, to je vynikající :-)

• 24. 10. 2006 12:10

Jana F. (neregistrovaný) 83.208.141.---

Ano, to s těmi hodinami je dobré, také jsem to potřebovala vědět.
      (Včera mi na to nikdo neodpověděl)
      Ale s těmi ŽL bych si to ještě někde důkladně ověřila a vyžádala si stanovisko někoho povolanějšího. Představte si, že ta vaše známá bude mít v DP uvedené příjmy podle §7 - účetnictví a DE a přitom na tuto činnost nemá oprávnění. Také jsem o podobném sdružení uvažovala se svou švagrovou, ale neodvážila bych se to udělat. Ono se to lépe radí, ale zkusit to na vlastní kůži je něco jiného. Jana F.

• 24. 10. 2006 12:42

1 (neregistrovaný) 85.70.27.---

-
      835/2= Ze závazků vůči třetím osobám jsou účastníci zavázáni společně a nerozdílně.

Pokud tím závazkem (nejen z obchodního styku) míníte i případnou náhradu vzniklé škody klientům za chybně vedené účetnictví/DE
      tak máte pravdu. Profesní pojištění zde nefunguje - průkaznost toho, kdo práci vykonal vyplyne z podkladů pro dělení zisku =
      kdo kolik hodin dělal a co dělal. Ale možná se ozve někdo zkušenější
      mě se nic takového od r. 1990 nestalo, takže nemohu sloužit.

• 24. 10. 2006 7:15

Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

Dobrý den, přidám jen názor, ale počkejte si i na další odpovědi.
      ad 1) - Vystavovat faktury za sdružení určitě může, to záleží na dohodě, kdo za sdružení vystavuje faktury, mělo by to být dohodnuto ve smlouvě o sdružení.
      ad 2) Já to chápu tak, že příjmy se dělí podle toho, KOLIK toho kdo dělá a ne CO dělá. Ale asi záleží hlavně na dohodě.
      ad 3) Domnívám se, že NIKOLIV a že každý ve sdružení odpovídá za tu část činnosti, která odpovídá jeho živn.listu.
      Obdobně jako včera to téma stavby, že se sdruží více živnostníků - tak každý podle mého názoru odpovídá za tu odbornou činnost, na níž má ŽL. Ostatní mu třeba můžou podávat cihly nebo zatloukat hřebíky, případně mu jakkoliv pomáhat, ale za výsledek té které odborné práce je zodpovědný ten odborník se ŽL, a po případných pomocnících to musí zkontrolovat.
      Nejsem právník, berte to jen jako můj názor, takhle to chápu já, ale třeba nám někdo vysvětlí, že je to jinak. Děkuju.

• 24. 10. 2006 8:00

1234 (neregistrovaný) 194.212.232.---

podstatné je, za jakým cílem se sdružíte. pověřená vedením za sdružení být může, ale osobně může vykonávat jen tu činnost, na kterou má žl.
      sdružení se dá spíše využít ve stavebnictví (různé stavební profese dokupy něco postaví), provozování hospod a hotelů apod. u profese pojišťovák a účetní mě nějak nenapadá, jak naplnit účel sdružení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).