Hlavní navigace

Pracovní úraz

• (neregistrovaný) 83.240.46.---

24. 10. 2006 21:53

Prosím o radu.V minulém roce jsem měl pracovní úraz.Po celou dobu trvání nemocenské jsem pobíral 100% plat.Teď po nástupu do práce zaměstnavatel mi platí přibližně o 30% méně.Vím,že podle§195 ZP měl by jsem mít nárok na průměrnou mzdu před úrazem.Zaměstnavatel mi sdělil,že to není tak a na mne se to nevztahuje.Může mně někdo k dané problematice poradit.Jsme organizace s méně jak 20 zaměstnanci.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 10. 2006 7:12

Míla (neregistrovaný) 194.108.137.---

Re: Pracovní úraz
      Nechápu, jak jste po dobu nemoci mohl pobírat 100% plat.
      Pokud dojde k pracovnímu úrazu, tak pobíráte nemocenské
      dávky a zpravidla po ukončení dojde k odškodnění prac. úrazu,
      který spočívá v tom, že se vypočítá rozdíl mezi průměrným
      výdělkem a nemocenskými dávkami, zdaní se a vyplatí bud
      ve mzdě nebo přes pojišťovnu. K tomu se vyplatí body za
      bolestné a úhrada za vystavení posudku o bolestném atd.
      A proč by jste měl pobírat po ukončení nemoci průměrný
      výdělek, to už nechápu vůbec.

• 25. 10. 2006 7:40

Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

Re: Pracovní úraz
      I po skončení pracovní neschopnosti je možné vyplácet náhradu za ztrátu na výdělku ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a skutečně dosaženým výdělkem, pokud v důsledku pracovního úrazu výdělek poklesl. Bez znalosti všech okolností však není možné odpovědět zcela přesně. Doporučuji prostudovat §190 a následující v zákoníku práce. Pokud zaměstnavatel tvrdí, že se to na vás nevztahuje, měl by vám zcela jasně vysvětlit proč. Nebudete-li s jeho vysvětlením souhlasit, obraťte se na soud (nebo na odborovou organizaci, pokud u vás je). Přeju aby to dobře dopadlo - a hlavně abyste byl zdravý!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).