Hlavní navigace

Třeba bude někdo vědět dnes....

  • (neregistrovaný) 62.240.180.---

    25. 10. 2006 8:47

    Dobré ráno,
    včera jsem položila dotaz ohledně dobropisu u pravidelně se opakujících se plateb se stále stejnou částkou. Jde o to, že se vystavují měsíčně faktury na službu a zasílají se zákazníkům (občanům) Pak třeba i po půl roce se zjistí, že uvedenou fakturu člověk nezaplatil, protože nedošlo k plnění. Až zase další měsíc. Jenže, tu fakturu zákazník samozřejmě nezaplatil a my z ní odvedli DPH. Jsme s.r.o. Zkoušela jsem odeslat dobropisy, ale stalo se téměř pravidlem, že lidé mi zpět žádný dobropis nepošlou, natož podepsaný....
    Jak řešit tuto situaci, kdy bych ráda dostala to odvedené DPH z neuskutečněného plnění od FU zpět?
    Prosím, poradíte mi někdo?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 10. 2006 10:57

      Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

      Re: Třeba bude někdo vědět dnes....
      No a proč vystavujete daňové doklady? Nebylo by lepší vystavovat zálohové faktury? Z nich byste dph odváděla až po zaplacení.
      Již vystavené faktury na neuskutečněné služby asi budete muset stornovat (=vystavit doklad s opačnými znaménky) a připsat k tomu patřičné vysvětlení. Počkejte si ještě na další reakce, končí blázinec kolem kvartálních dph, tak třeba budou mít kolegové víc času.

    • 25. 10. 2006 11:02

      Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

      Re: Třeba bude někdo vědět dnes....
      Ještě dodatek - pokud jim fakturujete dál, můžete použít též fintu, že jim na JEDEN papír vystavíte třeba v horní polovině normální daňový doklad za běžné období na částku dejme tomu 500 (když výrazně napíšete "k úhradě 500, tak to snad zaplatí).
      V dolní polovině téhož papíru udělejte drobnějším písmem dobropis "storno nezaplaceného dokladu XY, k úhradě nula." Tím, že Vám zaplatí ten normální doklad (horní polovinu), budete mít i důkaz, že museli obdržet i ten dobropis (dolní polovinu :-))

    • 25. 10. 2006 11:17

      LeaX (neregistrovaný) 83.208.40.---

      Re: Třeba bude někdo vědět dnes....
      U opakovaných plnění neodvádět DPH? To bych si nikomu netroufla poradit.
      Problém je spíše v tom, zda se bude vystavovat dobropis nebo se musí stornovat původní fakturace, tj. zda původní doklad byl nebo nebyl řádně vystaven. Zde jde asi (?) o specifickou oblast, kdy DD byl vystaven v pořádku a teprve následně se zjistí - nejspíš na základě reklamace, že došlo k nějakému přerušení dodávky, takže přichází v úvahu dobropis na část plnění, které nebylo poskytnuto. V případě, že chyba nastala už při vystavení původního DD - např. neoprávněná fakturace, je nutno stornovat v měsíci původního plnění.
      V případě dobropisu (oprávněného) občanovi postupujete dle § 42/6 ZDPH, v tom by neměl být problém.
      A taky je třeba dát do pořádku kontrolní mechanismy - zjištění po půl roce - to je poněkud pozdě.

    • 25. 10. 2006 11:38

      Eva M. (neregistrovaný) 80.188.97.---

      Re: Třeba bude někdo vědět dnes....
      Ano, u opakovaných plnění se musí odvádět dph, s paní LeouX souhlasím, o tom není sporu. Ale pokud se to plnění vůbec neuskutečnilo, tak není důvod to dph odvádět. Omlouvám se, pokud jsem se vyjádřila špatně. A jak paní LeaX píše, přece i dodavatel musí vědět, jestli se nějaké plnění uskutečňuje nebo ne. Pokud je někde dlouhodobá porucha a někomu se neplní, tak by to měla účtárna vědět a vůbec nevystavovat doklady.

    • 25. 10. 2006 11:52

      Gábina (neregistrovaný) 62.240.180.---

      Re: Třeba bude někdo vědět dnes....
      Bohužel už je situace dána. Také bych byla spíš pro zálohové faktury, ale teď už s tím nic nenadělám. Když se zjistí, že k plnění nedošlo vůbec, samozřejmě stornuji doklad v daném měsíci či alespoň čtvrtletí, ale spíš mi šlo už o odvedenou DPH i když k plnění nedošlo. Jde o dodáni conectivity a bohužel kontrola neprobíhá ihned, jestli bylo plnění či nikoli. Každopádně děkuji za rady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).