Hlavní navigace

Jak vybrat dovolenou při nást.na mateř.?

 • (neregistrovaný) 217.197.150.---

  26. 10. 2006 8:05

  Dobrý den

  Mám takový dotázek, zaměstnankyně nastoupila od 16.10. mateřskou dovolenou. ¨Mám jí spočítat dovolenou která jí přísluší do 16.10. a o to jí prodloužit nástup na mateřskou, nebo jí tu dov. proplatit, a nebo jí tu dovolenou převést do nového roku a dát jí tu dovolenou po skončení mateřské?

  Dík Hanka

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 10. 2006 8:43

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Jak vybrat dovolenou při nást.na mat
   Proplatit dovolenou lze jen při ukončení poměru. Dovolenou si může vybrat až po skončení mateřské, pokud si o ni požádá ještě před nástupem na rodičovskou, takže ji musíte převést do příštího roku. Pokud před mateřskou letos promarodila 100 nebo více pracovních dní (včetně svátků), tak ji pokrátíte obvyklým způsobem. Doba mateřské se bere jako doba odpracovaná, takže za tuto dobu jí dovolenou krátit nebudete, pouze za nemoc, OČR a neplacené volno. Až jí skončí mateřská (tzn. v r. 2007), má možnost požádat zaměstnavatele o čerpání zbylé dovolené z roku 2006 a zřejmě jí vznikne i nárok na dovolenou za rok 2007 (buď na celou výměru nebo na část, podle toho, dokdy bude na mateřské a kolik dní dovolené z letoška na ni bude navazovat). Až vyčerpá dovolenou, požádá o rodičovskou dovolenou tak, aby navazovala na řádnou.

  • 26. 10. 2006 10:12

   Hanka (neregistrovaný) 217.197.150.---

   Re: Jak vybrat dovolenou při nást.na mat
   Tzn. že i když byla před nástupem na mateřskou na nemocenské, jelikož by nemohla ve svém stavu pracovat v naší firmě tak se jí za tuto nemocenskou dovolená krátí?

  • 26. 10. 2006 11:48

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Jak vybrat dovolenou při nást.na mat
   >>Doba
   >>mateřské se bere jako doba odpracovaná, takže za tuto
   >>dobu jí dovolenou krátit nebudete, pouze za nemoc,
   >>OČR
   >>a neplacené volno.
   >
   >Tzn. že i když byla před nástupem na mateřskou na
   >nemocenské, jelikož by nemohla ve svém stavu pracovat v
   >naší firmě tak se jí za tuto nemocenskou dovolená
   >krátí?

   Měla jsem za to, že znáte pravidla určování nároku dovolené a její kracení.
   Každý rok se u každého zaměstnavatele posuzuje vždy zvlášť a znovu, bez ohledu na to, kolik let je u Vás již zaměstnána. Posuzujete pouze zaměstnání u Vás, jestli k Vám nastoupila teprve v průběhu roku, tak Vás ta předešlá doba nezajímá.
   Takže: podíváte se tento rok, kolik pracovních dní ta pracovnice u Vás odpracovala (tedy letos). Do těchto dní přičtete i svátky, které byly v pracovních dnech a ve kterých nebyla nemocná. Pokud jich bylo celkem aspoň 60, tak jí vznikl nárok na celoroční výměru (předpokládám, že byla Vaší zaměstnankyní už od začátku roku). Do odpracovaných dnů se počítají i pracovní dny, kdy byla na mateřské dovolené, takže i pracovní dny mateřské od nástupu na mateřské do konce roku k tomu musíte přičíst. Pak sečtete její letošní promaroděné pracovní dny a k nim připočtete svátky, které promarodila, pracovní dny, kdy měla OČR a neplacené volno. Pokud těchto dní bylo méně než 100, nic se nekrátí a zůstává jí nárok na celoroční výměru dovolené. Pokud těchto dní bylo 100 a více, pak jí celoroční výměru pokrátíte takto: za prvních 100 dní o 1/12, za každých dalších 22 o další dvanáctiny.
   Pokud byste ale zjistila, že letos neodpracovala (včetně těch pracovních dní na mateřské) ani 60 směn, nenáleží jí celoroční výměra, ale pouze 1/12 za každých 22 odpracovaných dnů.   >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).